Mart 2015 – Haziran 2016 tarihleri arasında uygulanan ERCP deneyimlerimiz ve komplikasyonlar
ERCP experiences and complications between march 2015-june 2016
- Tez No: 452467
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET CAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP), yandan görüşlü bir endoskop ile duodenuma geçilerek papilla vateri yoluyla kontrast madde enjekte edilerek, skopi altında koledok ve pankreatik kanalın görüntülenmesi işlemidir. ERCP ile ilgili çok sayıda komplikasyon tanımlanmış olsa da en sık karşılaşılan pankreatit, kanama, perforasyon, kolanjit, kolesistit ve kardiyopulmoner sorunlardır. Retrospektif çalışmamızda kliniğimizde ERCP yapılan hastaların yaş-cinsiyet gibi demografik verileri, laboratuvar sonuçları, ERCP yapılma nedenleri, ERCP tanıları, ERCP sırasında yapılan işlemler, ERCP sonrası oluşan komplikasyonlar, komplikasyonlarla ilişkili olabilecek faktörleri taramayı hedefledik. Çalışmaya Mart 2015- Haziran 2016 tarihleri arasında Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesinde yapılan 206 ERCP işlemi retrospektif olarak incelemeye alındı. ERCP' lerin 101'i (%49) kadın, 105'i (%51) erkekti. Yaş ortalamaları 62,2 ±17,08' idi. Hastaların en küçüğü 19 yaşında ve en büyüğü 93 yaşındaydı. En sık ERCP endikasyonunu 159 tane işlem (%77.2) yapılan koledok taşı oluşturdu. 10 hastada ERCP sonrası komplikasyon gelişti. Hastaların 6' sında (%2.9) post-ERCP pankreatit, 3'ünde (%1.5) kanama, 1'inde (%0.5) perforasyon oluştu.ERCP sonrası pankreatit açısından risk faktörleri araştırıldı. Pankreatit ile yaş arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.42). Pankreatit olan 6 hastanın 4' ü (%66.6) erkek, 2'si (%33.3) kadındı. Pankreatit gelişimi ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki saptanmadı. (p=0.36) Pankreatit geçiren hastalarda AST ve GGT değerleri geçirmeyenlere oranla istatiksel açıdan anlamlı düşük saptandı (GGT için p=0.01; AST için p=0.006). Sfinkterotomi yapılan 156 (%78) hastada pankreatit gözlenmezken 5 hastada pankreatit gelişti.Needle knife yapılan 16 hastadan (%7) ise 1 tanesinde pankreatit gelişti. Bu işlemler ile pankreatit arasında ilişki tespit edilmedi (p=0.67). Post ERCP pankreatitini önlemek amacıyla rektal indometazin kullanımının etkisi araştırıldı. Tüm hastalara ERCP öncesi rektal indometazin verildi ve 6 hastada (%2.9) pankreatit gelişti. Post ERCP pankreatit oranının literatüre göre daha düşük olmasının sebebi profilaktik rektal indometazin uygulanması olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) is visualization of the pancreatic duct perfomed with a side-view endoscope by passing the duodenum and injecing contrast material via papilla water and. There are numerous complications related ERCP have been defined. Although the most common complications are pancreatitis, bleeding, perforation, cholangitis, cholecystitis and cardiopulmonary problems. In our retrospective study we aimed to evaluate that patients with demographic data, age-gender, laboratory results, indications of ERCP, ERCP diagnoses. We determined factors that may be related to complications. 206 ERCP procedures were performed at the Bozyaka Education Research Hospital Endoscopy Unit of Gastroenterology between March 2015 and June 2016. 101 (49%) patients were female and 105 (51%) patients were male. The mean age was calculated as 62.2 ± 17.08. The eldest was 93 years old and the youngest patient was 19 years old. The most common indication for ERCP was choledocholithiasis (159 procedure 77.2%). Complications were seen after ERCP in 10 patients. Six of the ten patients (2.9%) had post-ERCP pancreatitis, bleeding in 3 (1.5%) and perforation in 1 (0.5%) respectively. We evaluated factors that predictive factors for pancreatitis after ERCP. There was no significant relationship between pancreatitis development and age. (p = 0.42) Of the 6 patients with pancreatitis, 4 (66.6%) patients were male and 2 (33.3%) were female. There was no significant relationship between pancreatitis development and gender (p = 0.36). Patients with pancreatitis had significantly higher AST and GGT levels than those without pancreatitis. While 156 patients (78%) pancreatitis did not developed, five patients pancreatitis were developed in patients with sphincterotomy. Pancreatitis were also developed in 16 patients (7%) with needle knife group. The effect of the use of rectal indometazine was investigated to prevent post-ERCP pancreatitis. Rectal indomethacin were given all patients before ERCP and pancreatitis were developed in six patients (2.9%). The reason of lower panceratitis ratio compered to literature may be rectal indometazine administration all patients.