Günlük diyet içerisinde fermente süt ürünlerinin kullanımına bağlı olarak kan biyokimya parametrelerinde gözlenen değişimler
The impact of daily consumption of fermented dairyproducts on blood biochemical parameter
- Tez No: 963428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, bazı fermente süt ürünlerinin kan lipid profili ve vücut ağırlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında, 12 hafta boyunca günde üç porsiyon (iki ana ve bir ara öğün) fermente süt ürünü tüketen bireylerin başlangıç ve müdahale sonrasındaki kolesterol, LDL, HDL, trigliserit düzeyleri ile vücut ağırlıkları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of certain fermented dairy products on blood lipid profile and body weight. Within the scope of the research, individuals who consumed three servings of fermented dairy products daily (two main and one snack portion) for 12 weeks were assessed in terms of their cholesterol, LDL, HDL, triglyceride levels, and body weight before and after the intervention.