Ovaryum kanserinde resveratrolün sirtuin genleri üzerindeki etkisi
The effect of resveratrol on sirtuin genes in ovarian cancer
  1. Tez No: 963464
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ovaryum kanseri, kadınlarda en sık görülen ve moleküler düzeyde patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamayan jinekolojik kanser türlerinden biridir. Sirtuin ailesi, memelilerde, maya ve yüksek organizmalarda histon deasitalasyonu ve DNA stabilizasyonunu sağlamakta ve hücre döngüsünün düzenlenmesi, apoptoz, mitokondriyal biyogenez, lipid metabolizması, yağ asidi oksidasyonu, hücresel stres yanıtı, yaşlanma, inflamasyon gibi pek çok fizyolojik süreçte rol oynamaktadır. Kanser patofizyolojisindeki rolleri büyük ölçüde bilinmeyen sirtuinler, hem onkogen hem de tümör supresör olarak görev alabilmektedir. Kemoprevensiyon amacıyla kullanılan fitokimyasallardan biri olan resveratrol, kanserin önlenmesinde, oluşum basamaklarını geriletmede ve erken dönemde baskılanmasında rol oynamaktadır. Bu çalışmada ovaryum kanserinde resveratrolün Sirtuin 1, Sirtuin 3 ve Sirtuin 5 genleri üzerinde etkisininin araştırılması amaçlanmıştır. Ovaryum kanseri hücre hattında (SCOV-3) resveratrolün sitotoksik etkisini değerlendirmek için MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difenil tetrazolyum bromür); bu genlerin ifade düzeyini incelemek için Real-Time PCR; protein düzeyini belirlemek için ise Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Deneyi (Elisa) yöntemi kullanılmıştır. Yapılan MTT analizi sonucunda IC₅₀ değeri 66,48 μM olarak hesaplanmıştır. Deney grubu olarak 66,48 μM resveratrol ile 72 saat inkübasyona bırakılan SCOV-3 hücreleri; kontrol grubu olarak resveratrol uygulanmayan SCOV-3 hücreleri kullanılmıştır. 2- ΔΔCT değerleri karşılaştırıldığında; Sirtuin 1 geninin ekspresyon düzeyi kontrol grubunda 1,03 iken deney grubunda 5,68 (p=0,074), Sirtuin 3 geninin ekspresyon düzeyi kontrol grubunda 1,20 iken deney grubunda 9,45 (p=0,022), Sirtuin 5 geninin ekspresyon düzeyi kontrol grubunda 1,07 iken deney grubunda 17,44 (p=0,024) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is one of the most commonly diagnosed gynecological malignancies in women and remains a cancer type whose molecular pathophysiology has not been fully elucidated. The sirtuin family, present in mammals, yeast, and higher organisms, is involved in histone deacetylation and DNA stabilization. Sirtuins play crucial roles in various physiological processes, including cell cycle regulation, apoptosis, mitochondrial biogenesis, lipid metabolism, fatty acid oxidation, cellular stress response, aging, and inflammation. Although their functions in cancer pathophysiology are largely unknown, sirtuins may act as both oncogenes and tumor suppressors. Resveratrol, a phytochemical used for chemoprevention, has been shown to play a role in cancer prevention, regression of tumor development, and suppression in early stages. This study aimed to investigate the effects of resveratrol on Sirtuin 1, Sirtuin 3, and Sirtuin 5 genes in ovarian cancer. To evaluate the cytotoxic effect of resveratrol in the SCOV-3 ovarian cancer cell line, the MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) assay was employed. Real-Time PCR was used to assess gene expression levels, and protein levels were determined using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA). The IC₅₀ value was determined as 66.48 μM in the MTT assay. SCOV-3 cells were treated with 66.48 μM resveratrol for 72 hours in the experimental group, while untreated SCOV-3 cells served as the control group. When ΔΔCT values were compared, the expression level of the Sirtuin 1 gene was found to be 1.03 in the control group and 5.68 in the experimental group (p = 0.074); the expression level of the Sirtuin 3 gene was 1.20 in the control group and 9.45 in the experimental group (p = 0.022); and the expression level of the Sirtuin 5 gene was 1.07 in the control group and 17.44 in the experimental group (p = 0.024). When the mean absorbance values were compared, the protein level of Sirtuin 1 was found to be 3.07 in the control group and 5.13 in the experimental group (p < 0.001); the protein level of Sirtuin 3 was 4.28 in the control group and 5.46 in the experimental group (p = 0.002); and the protein level of Sirtuin 5 was 0.60 in the control group and 1.04 in the experimental group (p < 0.001). Resveratrol and sirtuins represent promising therapeutic targets in the treatment of ovarian cancer. However, further research is needed to better understand the underlying mechanisms.