Tektonik aktivitenin zamansal olarak jeoinformasyon yöntemleri ile değerlendirilmesi, Hatay Havzası örneği
Temporal evaluation of tectonic activity with geoinformation methods, a case of Hatay Basin
  1. Tez No: 963508
  2. Yazar: BATUHAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, 6 Şubat 2023 depremlerinin Hatay Havzası'nda neden olduğu topoğrafik değişimler, uzaktan algılama (UA), Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Coğrafi Ağırlıklı Regresyon (GWR) yöntemleri ile çok yönlü olarak incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, havza genelinde tektonik aktivitenin mekânsal dağılımını değerlendirmek ve elde edilen sonuçları arazi gözlemleriyle destekleyerek bilimsel olarak geçerli kılmaktır. Analiz sürecinde 17 farklı parametre (Hipsometrik İntegral, LS-Faktör, Topoğrafik Islaklık Endeksi, Plan Eğrisi, Profil Eğrisi, Yakınsama Endeksi, Kapalı Depresyonlar, Toplam Havza Alanı, Kanal Ağ Mesafesi, Vadi Derinliği, Göreceli Eğim Pozisyonu, Eğim Gradyanı, Eğim Yüksekliği, Orta Yamaç Konumu, Arazi Engebeliliği Endeksi, Arazi Yüzey Dokusu, Vektörel Engebelilik Ölçüsü) kullanılmıştır. Bu parametreler, hem tek tek hem de regresyon modelleri aracılığıyla değerlendirilmiş ve özellikle GWR yöntemi ile mekânsal varyasyonlar detaylı şekilde ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, aktif fay hatlarının ve deprem lokasyonlarının çoğunlukla“orta”ve üzeri tektonik aktivite bölgelerinde yer aldığını, dolayısıyla oluşturulan modelin saha gerçekliğiyle büyük ölçüde örtüştüğünü göstermektedir. Ayrıca, heyelanların dağılımı da modelin doğruluğunu desteklemekte ve bu analizlerin ikincil afet risklerini öngörmede etkili olduğunu ortaya koymaktadır. GWR analizine göre havzanın yaklaşık %64'ü“orta ve üzeri”aktivite düzeyine sahiptir; bu durum, bölgenin tektonik olarak oldukça dinamik bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the topographic changes caused by the February 6, 2023 earthquakes in the Hatay Basin were comprehensively examined using Remote Sensing (RS), Geographic Information Systems (GIS), and the Geographically Weighted Regression (GWR) method. The primary aim of the research is to assess the spatial distribution of tectonic activity across the basin and to validate the obtained results through field observations to ensure their scientific reliability. During the analysis process, 17 different parameters (Hypsometric Integral, LS-Factor, Topographic Wetness Index, Plan Curvature, Profile Curvature, Convergence Index, Closed Depressions, Total Basin Area, Channel Network Distance, Valley Depth, Relative Slope Position, Slope Gradient, Slope Height, Mid-Slope Position, Terrain Ruggedness Index, Terrain Surface Texture, Vector Ruggedness Measure) were used. These parameters were evaluated both individually and through regression models, with spatial variations being examined in detail especially using the GWR method. The results indicate that most active fault lines and earthquake epicenters are located within zones of“moderate”to“high”tectonic activity, suggesting a strong correlation between the model and actual field conditions. Furthermore, the spatial distribution of landslides supports the model's reliability and demonstrates its potential for predicting secondary geological hazards. According to the GWR analysis, approximately 64% of the basin falls within“moderate to high”activity levels, confirming that the region exhibits a highly dynamic tectonic structure.