Varlıkların kötüye kullanımına yönelik nitel bir araştırma
A qualitative study on asset misappropriation
- Tez No: 963530
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAYRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Varlıkların kötüye kullanımı; bir kuruluşa ait nakit ve nakit benzerleri varlıkların yanı sıra stok ve diğer varlıkların çalınması ya da kötüye kullanılması olarak adlandırılan ve ACFE'nin hile ağacında geniş bir yelpazede tanımlanan çeşitli mesleki suistimallerin genel adıdır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve araştırma deseni olarak fenomenoloji tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında varlıkların kötüye kullanımı ile karşılaşmış, mücadele etmiş veya maruz kalmış olan katılımcılara amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik ve kartopu örnekleme yöntemleriyle ulaşılmıştır. Varlıkların kötüye kullanımıyla ilgili geniş bir yelpazede zengin deneyim ve tecrübe sahibi 33 katılımcı (işletme sahipleri, çalışanlar, iç denetçiler, mali müşavirler, bağımsız denetçiler, akademisyenler, hile denetçileri, vd.) ile ortalama 45 dakika süren derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerin sonucunda 1442 dakikalık ses kaydı alınmış ve bu kayıtların dökümleri alınarak 391 sayfa ve toplam 164.925 sözcükten oluşan veri elde edilmiştir. Bu verilerin tematik analizi Maxqda programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen derinlemesine ve çok katmanlı bulgularda varlıkların kötüye kullanımının türleri, tespit edilmesi, nedenleri, önlenmesi ve sonuçlarına (zararları) yönelik ilişkin bir bakış açısı ortaya koymak amaçlanmıştır ve elde edilen bulgular bu beş üst tema kapsamında değerlendirilmiştir. Ulaşılan temel sonuçlar doğrultusunda işletme sahiplerine, işletme yöneticilerine, denetçilere, işletme çalışanlarına, araştırmacılara ve makro ölçekli politika yapıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Misappropriation of assets is the generic name for a wide range of professional fraud, defined in the ACFE's fraud tree as the theft or misappropriation of an organisation's cash and cash equivalents, as well as stock and other assets. In this study, qualitative research method was used and phenomenology was preferred as the research design. Within the scope of the research, participants who have encountered, struggled with or been exposed to asset misappropriation were reached by maximum diversity and snowball sampling methods from purposive sampling methods. In-depth interviews lasting an average of 45 minutes were conducted with 33 participants (business owners, employees, internal auditors, CPAs, auditors, academics, fraud auditors, etc.) who have a wide range of rich experience and experience related to asset misappropriation. As a result of the interviews, 1442 minutes of audio recordings were taken and these recordings were transcribed and data consisting of 391 pages and a total of 164,925 words were obtained. Thematic analysis of these data was performed using Maxqda programme. In the in-depth and multi-layered findings obtained within the scope of the research, it is aimed to put forward a perspective on the types, detection, causes, prevention and consequences (damages) of asset misappropriation and the findings obtained were evaluated within the scope of these five upper themes. In line with the main conclusions reached, recommendations are presented for business owners, managers, auditors, employees, researchers and macro-scale policy makers.