Sınıf ortamında oynanan eğitsel oyunların çeviklik ve el reaksiyon performansları üzerine etkileri
The effects of educational games played in classroom environment on agility and hand reaction
  1. Tez No: 963529
  2. Yazar: ALPEREN TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Reaksiyon ve çeviklik becerisi sporcuların rakiplerinden önce harekete geçmeleri ve avantaj sağlayabilmeleri açısından oldukça önemli olan iki beceri olarak görülmektedir. Literatürde bu iki becerinin geliştirilmesi için uygulanan birçok egzersiz mevcuttur. Ancak sınıf ortamında efor sarf etmeden reaksiyon ve algı içeren eğitsel oyun sonrası bu becerilerin etkilerini inceleyen bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmanın amacı da 8 hafta boyunca haftada 2 gün 30 dakika süresince uygulanan sınıf içi eğitsel oyunların reaksiyon ve çeviklik becerisi üzerine etkilerini araştırmaktı. Araştırmaya düzenli antrenman yapan 26 genç kadın serbest güreş sporcusu katılım gösterdi (Antrenman Grubu= yaş: 20,08±2,19 yıl, boy: 1,60±5,33 cm, vücut ağırlığı: 59,50±10,38 kg, vki: 22,94±3,19, Kontrol Grubu= yaş: 17,83±0,93 yıl, boy: 1,63±5,25 cm, vücut ağırlığı: 60,91±10,44 kg, vki: 22,58±2,79). Sporculara sırasıyla görsel el reaksiyon, Y-Reaktif çeviklik ve Speedcourt® çeviklik testleri uygulandı. Ardından sporcular 13 deney 13 kontrol grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 2 kez 30 dakika sınıf içerisinde oynayabilecekleri eğlenceli türde reaksiyon ve algılama beceresi isteyen oyunlar oynatıldı. Deney grubu bu oyunlardan sonra kontrol grubu ile beraber rutin güreş antrenmanlarına katıldılar. 8 hafta sonra ilk testlerde uygulanan testler son test olarak tekrar uygulandı. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri Shapiro Wilk testi ile kontrol edildi ve verilerin normal dağılım gösterdikleri saptandı. Sporcuların ön ve son testlerinde grup içi karşılaştırmalarında Pair Sample T, iki grubun arasındaki farkı belirleyebilmek için ise İndependent Sample T test istatistiksel analizlerde kullanıldı. İstatistiksel analizler sonrasında deney grubunun Y-Reaktif çeviklik becerisi ilk ve son test arasında anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır (*p.05). Araştırmanın istatistiksel sonuçlarına göre reaksiyon ve algılama üzerine kurgulanan ve sınıf içinde uygulanan 8 haftalık eğitsel oyunların çeviklik becerisi üzerine olumlu etkileri olduğu söylenebilir. Öğretmen ve antrenörler sınıf içinde eğitsel oyunları oynatmaları sporcularının çeviklik becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Reaction time and agility skills are considered to be two very important skills for athletes to take action before their rivals and gain advantage. In the literature, there are many exercises applied for the development of these two skills. In the literature, there are many exercises applied for the development of these two skills. However, there is no research examining the effects of these skills after an educational game involving reaction and a perceptual game without exerting effort in the classroom environment. The aim of this study was to investigate the effects of in-class educational games on reaction and agility skills, which were applied for 30 minutes 2 days a week for 8 weeks. Twenty-six young female wrestling athletes (Training Group= age: 20,08±2,19 year, height: 1,60±5,33 cm, body weight: 59,50±10,38 kg, bmi: 22,94±3,19, Control Group= age: 17,83±0,93 year, height: 1,63±5,25 cm, body weight: 60,91±10,44 kg, bmi: 22,58±2,79) who regularly train participated in the study. Visual hand reaction, Y-Reactive agility and Speedcourt® agility tests were applied to the athletes respectively. Then, the athletes were divided into 2 groups as 13 experimental and 13 control groups. The experimental group played fun games that require reaction and perception skills for 30 minutes twice a week for 8 weeks. After these games, the experimental group participated in routine wrestling training with the control group. After 8 weeks, the tests applied in the first tests were applied as the post-test. The data obtained were found to be normally distributed after statistical analyses. Paired sample t test was used for intra-group comparisons in the pre and post tests of the athletes and independent sample t test was used in the analyses to determine the difference between the two groups. After statistical analyses, it was found that there was a significant difference between the Y-Reactive skill practice times of the subject group between the first and last test (*p.05). According to the statistical results of the study, it can be said that 8-week educational games, which are based on reaction and perception and implemented in the classroom, have positive effects on agility skills. Teachers and coaches can help their athletes to improve their agility skills by playing educational games in the classroom.