Twiplomasi'de resmi ve kişisel hesapların etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of official and personal accounts in Twiplomacy
- Tez No: 963538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dijitalleşmenin yaygınlaşması ile diplomatik uygulamalar dijital ortama taşınmış ve diplomasi eski kalıplarını büyük ölçüde terk etmek zorunda kalmıştır. Dijital diplomasi kamu diplomasisini de önemli oranda farklılaştırmış, dijitalleşmeyle birlikte yumuşak gücün maksimizasyonunu hedefleyen, ulusal ve küresel medyanın sınırlarının bulanıklaştığı, çift yönlü iletişimin merkezde olduğu yeni kamu diplomasisi anlayışını körüklemiştir. Yeni medyanın yaygınlaşması ile dijital kamu diplomasisinin en etkili uygulama alanı doğal olarak belirlenmiş ve bu mecralarda varlık göstermek dijital yumuşak güç hedefleyen aktörler tarafından kaçınılmaz bir hal almıştır. Twitter (X) bir sosyal ağ olmaktan öteye geçmiş, gündemi belirleyen ve toplumsal olayların akışını etkileyen bir yeni medya aracına dönüşmüştür. Twitter'ın bu etkisi, onu dijital kamu diplomasisinin etkin platformlarından biri haline getirmiş, Twiplomasi kavramının ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Devlet kurumları ve temsilcileri ile Twiplomasi faaliyetleri ile yabancı halklarla kurduğu çift yönlü iletişimin doğru yönetilmesi istenen yumuşak gücün oluşumunda olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu çalışma, Twitter'daki çift yönlü iletişimin bileşenleri olarak kabul edilen etkileşim düzeylerini baz alarak Twiplomaside faaliyet gösteren kurumsal ve bireysel aktörlerin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Yedi ülkenin dışişlerini temsil eden kurumsal ve bireysel aktörleri üzerinden toplanan veri setiyle etkileşim düzeyleri analiz edilmiştir. Nicel veri analizleri sonucunda bireysel hesapların etkileşim düzeylerinde kurumsal hesaplara göre daha yüksek performans gösterdiği, buna karşılık kurumsal hesapların daha geniş kitlelere mesaj yayma kapasitesine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, dijital kamu diplomasisi çalışmalarında bireysel ve kurumsal stratejilerin etkinliğini sorgulamakta ve daha etkili Twiplomasi uygulamaları için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the spread of digitalization, diplomatic practices have moved to the digital environment and diplomacy has had to abandon its old patterns to a great extent. Digital diplomacy has also significantly reconfigured public diplomacy: digitisation now fuels the new public diplomacy that strives to maximise soft power, blurs the boundaries between national and global media, and places two-way communication at its centre. With the proliferation of new media, the most effective application area of digital public diplomacy has naturally been determined and a presence in these channels has become inevitable for actors seeking to cultivate digital soft power. Twitter (currently marketed as X) has consequently evolved beyond a mere social network into a new-media instrument that sets the agenda and shapes the trajectory of societal events. This influence has positioned Twitter as one of the premier venues for digital public diplomacy and has given rise to the notion of Twiplomacy. By means of Twiplomacy, state institutions and their representatives can engage in reciprocal communication with foreign publics, thereby contributing positively to the formation of soft power. This study aims to compare the effectiveness of institutional and individual actors engaged in Twiplomacy by analysing their interaction levels, which are regarded as essential components of two-way communication on Twitter. The interaction levels were analyzed with the data set collected from institutional and individual actors representing the foreign affairs of seven countries. The analysis demonstrates that individual accounts achieve higher engagement levels than their institutional counterparts, while institutional accounts exhibit a superior capacity to broadcast messages to broader audiences. These findings call into question the relative efficacy of individual versus institutional strategies in digital public diplomacy and furnish strategic recommendations for more effective Twiplomacy practices.