Dijital diplomasiye geçişte Covid-19 salgınının etkisi
The impact of the Covid-19 pandemic on the transition to digital diplomacy
  1. Tez No: 927902
  2. Yazar: TUBA NİLÜFER UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SUNAR CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Diplomasi, toplumlar arasındaki ilişkileri düzenlemek ve barışı sağlamak için tarihsel olarak önemli bir araç olmuştur. Geleneksel diplomasi, teknolojik gelişmelerle birlikte evrilmiş ve dijitalleşme ile yeni bir boyut kazanmıştır. Bu tez, dijital diplomasi kavramının tarihsel ve teorik temellerini inceleyerek, dijitalleşmenin diplomasi üzerindeki etkilerini ve COVID-19 pandemisinin bu süreci nasıl hızlandırdığını ele almaktadır. COVID-19, dijital dönüşümü hızlandırmış ve devletlerin geleneksel diplomatik yöntemleri terk ederek dijital araçlara yönelmesini sağlamıştır. Bu süreç, sanal zirveler, çevrim içi toplantılar ve sosyal medya platformları gibi dijital araçların diplomatik ilişkilerde daha fazla yer bulmasına yol açmıştır. Özellikle Twitter gibi platformlar, yeni bir diplomasi türü olan“Twiplomacy”yi gündeme getirmiştir. Tez, dijital diplomasi uygulamalarını Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Avrupa Birliği ve Türkiye gibi aktörler üzerinden incelemekte; uluslararası kuruluşların, dijitalleşme sürecindeki rolünü de analiz etmektedir. Ayrıca, dijital diplomasi ile ilgili karşılaşılan zorluklar, özellikle siber güvenlik ve dijital eşitsizlik gibi konulara değinilmiştir. Bu çalışma, dijital diplomasi alanındaki literatüre katkı sağlamayı ve bu alandaki gelişmeleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Diplomacy has historically been an essential tool for regulating relations between societies and ensuring peace. Traditional diplomacy has evolved alongside technological advancements and gained a new dimension through digitization. This thesis examines the historical and theoretical foundations of the concept of digital diplomacy, exploring the impacts of digitization on diplomacy and how the COVID-19 pandemic has accelerated this transformation. COVID-19 has expedited digital transformation, prompting states to abandon traditional diplomatic methods in favor of digital tools. This shift has led to a greater role for digital tools such as virtual summits, online meetings, and social media platforms in diplomatic relations. Particularly, platforms like Twitter have introduced a new form of diplomacy known as“Twiplomacy.”The thesis analyzes the practices of digital diplomacy through the perspectives of actors such as the United States, China, the European Union, and Turkey. It also explores the role of international organizations in the process of digitalization. Furthermore, the challenges encountered in digital diplomacy, especially regarding cybersecurity and digital inequality, are addressed. This study aims to contribute to the literature on digital diplomacy and evaluate developments in this field.