Dijital kamu diplomasisi kapsamındaki twiplomasi uygulamalarının diyalojik iletişim açısından incelenmesi: Uluslararası kamu kuruluşlarına yönelik bir araştırma
Analysis of twiplomacy applications within the scope of digital public diplomacy from the perspective of dialogical communication: A research oriented on international public organizations
  1. Tez No: 908384
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşme ile sınırların ortadan kalktığı, halkların ve devletlerin etkileşimde olduğu bir toplum yapısı ortaya çıkmış, bu gelişmeler siyasal iletişimin uygulama alanlarını etkilemiştir. Çağın gereklerine uygun olarak diplomasiden evrilen kamu diplomasisi, günlük iletişim çalışmaları, uzun vadeli eğitim, kültürel çalışmaların yapıldığı bir alan olarak gelişmiştir. Kamu diplomasisi, bu küresel yapıda ortaya çıkan yeni aktörlere uyum sağlamaya çalışmaktadır. Teknolojik imkanların artması sosyal medya platformlarının da dahil olduğu dijital kamu diplomasisini geliştirmiştir. Twitter(X) dijital kamu diplomasisi uygulanan en önemli alanlardan biri haline gelerek literatürde Twiplomasi olarak kavramsallaştırılmıştır. Twiplomasi, devletler, devlet yöneticileri ve ilgili kuruluşların Twitter (X)'ı kamu diplomasisi uygulama amacı ile kullanmasıdır. Bu çalışmada bir sosyal mecra olarak Twitter (X)'ın dijital kamu diplomasisi uygulama ortamı ve aracı olarak nasıl kullanıldığını twiplomasi kavramı ve diyalojik iletişim ilkeleri çerçevesinde incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de faaliyet gösteren Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile G8 ülkelerindeki denk kurumların Twitter hesapları incelenmiş, 15 Mayıs-15 Ağustos 2024 tarihleri arasında dokuz kuruluş tarafından paylaşılan 2058 tweet içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular kuruluşların Twiplomasi faaliyetlerinde sırasıyla enformasyonun işe yararlılığı, ziyaretçilerin elde tutulması, tekrar ziyaretlerin artırılması ve diyalogsal döngü prensiplerine önem verdiğini; diyalojik döngü ilkesi açısından Twitter'ın etkili kullanılamadığı, çift yönlü akışın ihmal edildiği ve çoğunlukla tek yönlü bilgi akışına yöneldiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With globalization, a social structure has emerged in which borders are eliminated, peoples and states interact, and these developments have affected the application areas of political communication. Public diplomacy, which has evolved from diplomacy in accordance with the requirements of the age, has developed as a field where daily communication studies, long-term education and cultural studies are carried out. Public diplomacy is trying to adapt to new actors emerging in this global structure. The increase in technological opportunities has developed digital public diplomacy, including social media platforms. Twitter(X) has become one of the most important areas where digital public diplomacy is practiced and has been conceptualized as Twiplomacy in the literature. Twiplomacy is the use of Twitter(X) by states, state administrators and relevant organizations to implement public diplomacy. This study aims to examine how Twitter (X) as a social medium is used as a digital public diplomacy practice environment and tool within the framework of the concept of twiplomacy and dialogic communication principles. For this purpose, the Twitter accounts of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) in Turkey and the equivalent institutions in the G8 countries were examined, and 2058 tweets shared by nine organizations between 15 May and 15 August 2024 were subjected to content analysis. The findings show that organizations give importance to the principles of usefulness of information, conservation of visitors, generation of return visits and dialogic loop in their Twiplomacy activities, respectively; in terms of the principle of dialogic loop, Twitter is not used effectively, bidirectional flow is neglected and mostly one-way information flow is used.