Tek satıcılık sözleşmesinin feshinde tek satıcının tazminat talepleri
Compensation claims of the exclusive distributor in the termination of the exclusive distributorship agreement
  1. Tez No: 963591
  2. Yazar: NUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEM SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tek satıcılık sözleşmesi, yapımcı ile yapımcının ürünlerini belirli bir coğrafi bölgede tek yetkili olarak kendi ad ve hesabına satmayı ve ürünlerin sürümünü artırmak için faaliyette bulunmayı üstlenen tek satıcı arasında akdedilen, isimsiz, sui generis bir sözleşmedir. Tek satıcılık sözleşmesinin yapımcı tarafından feshedilmesi hâlinde tek satıcının, feshin haklı bir sebebe dayalı olarak gerçekleştirilmiş olup olmaması başta gelmek üzere, somut olayın şartlarına göre kendisine denkleştirme bedeli (portföy tazminatı), mahrum kalınan kâr, maddi tazminat, manevi tazminat ve eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa ceza koşulu ödenmesi gibi taleplerde bulunması mümkün olabilir. Tezimizin amacı, tek satıcılık sözleşmesinin yapımcı tarafından feshedilmesi hâlinde tek satıcı açısından gündeme gelebilecek böylesi hukuki talepleri inceleyip değerlendirmektir. Bu bakımdan tezimizde, anılan hukuki talepler sistematik biçimde tek tek incelenecek ve söz konusu taleplerin kapsam ve koşulları ile sonuçları ele alınarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The exclusive distribution agreement is an unnamed, sui generis contract concluded between a manufacturer and an exclusive distributor, who undertakes to sell the manufacturer's products or distribute its services in a specified area as the exclusive distributor in its own name and on its own account, as well as to engage in activities to increase the sales of these products. In the event of termination of the exclusive distributorship agreement by the manufacturer, the exclusive distributor may be entitled to various claims depending on the circumstances of the case, particularly whether the termination was based on a justified reason. These claims may include an indemnification payment, compensation on lost profits, compensation for material or moral damages, and, if stipulated in the contract, a penalty fee. The aim of this thesis is to examine and evaluate such legal claims that may arise for the exclusive distributor in the event of termination by the manufacturer. Accordingly, the thesis will systematically analyze each of these legal claims, discussing their scope, conditions, and consequences.