Tip 2 diyabet tanılı obez hastalarda SGLT-2inhibitörleri ve GLP-1 analoglarının metabolik veklinik etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 963590
  2. Yazar: SEHER GÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç Tip 2 diabetes mellitus (T2DM), dünya genelinde giderek artan prevalansıyla ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Özellikle obezite ile birlikteliği nedeniyle hastalarda kardiyovasküler komplikasyonlar, insülin direnci ve metabolik risklerin daha yüksek oranda görüldüğü bilinmektedir. Son yıllarda tedavide yaygın olarak kullanılan SGLT-2 inhibitörleri ve GLP-1 reseptör agonistleri, glisemik kontrol sağlamanın yanı sıra vücut ağırlığı ve kardiyovasküler risk faktörleri üzerine olumlu etkiler göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, obezitesi olan T2DM hastalarında SGLT-2 inhibitörleri ve GLP-1 reseptör agonistlerinin metabolik parametreler ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkinliğini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Retrospektif olarak planlanan bu çalışma, üçüncü basamak bir üniversite hastanesinde takip edilen 33 obez T2DM hastasının verileri incelenerek gerçekleştirilmiştir. Hastalar kullandıkları tedaviye göre SGLT-2 inhibitörü (n=18) ve GLP-1 reseptör agonisti (n=15) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hastaların başlangıç, 3. ay ve 6. ay takiplerinde antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri ve Dual Energy X-ray Absorptiometry (DEXA) yöntemi ile vücut kompozisyonları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Type 2 diabetes mellitus (T2DM) has become a major global public health issue due to its increasing prevalence worldwide. Its association with obesity significantly heightens the risk of cardiovascular complications, insulin resistance, and metabolic disorders. In recent years, SGLT-2 inhibitors and GLP-1 receptor agonists, widely used in treatment, have demonstrated positive effects on glycemic control, body weight, and cardiovascular risk factors. This study aims to comparatively evaluate the efficacy of SGLT-2 inhibitors and GLP-1 receptor agonists on metabolic parameters and body composition in obese patients with T2DM. Materials and Methods This retrospective study was conducted by examining the data of 33 obese T2DM patients followed at a tertiary university hospital. Patients were categorized into two groups based on their treatment: SGLT-2 inhibitors (n=18) and GLP-1 receptor agonists (n=15). Anthropometric measurements, biochemical parameters, and body composition assessed by Dual Energy X-ray Absorptiometry (DEXA) were evaluated at baseline, the 3rd month, and the 6th month of follow-up. A p-value of