Tek köklü dişlerin kanal tedavisinde apikal patensi uygulamasının post operatif ağrıya etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of apical patency application on postoperative pain in root canal treatment of single-rooted teeth
- Tez No: 963599
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE ŞEHNAZ YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu randomize kontrollü klinik çalışmanın amacı, vital pulpalı ve tek köklü dişlerde uygulanan apikal patensinin, postoperatif ağrı düzeyi üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktır Bu çalışmaya, yaşları 18-65 arasında değişen, tek köklü vital dişine kanal tedavisi endikasyonu verilen toplam 72 hasta dahil edildi. Hastalar, her biri 10'arlı randomize bir blok tasarımı kullanılarak apikal patensi ve non-patensi (kontrol grubu) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Tüm tedaviler tek seansta tamamlandı ve tek bir hekim (O.A.D) tarafından uygulandı. Hastaların işleme başlamadan önce NRS (Sayısal Derecelendirme Skalası) ile ilgili bilgilendirildi ve pre operatif ağrıları işaretleme yapılması istendi. Rubber dam altında kanal tedavileri tamamlanan hastaların kontrol filmleri çekildikten sonra hastalara post operatif bilgilendirme yapıldı. Hastaların NRS skalasında belirlenen saat aralıklarında (0-6, 6-12, 12-24, 24-36, 36-48) hissettikleri ağrıyı işaretlemeleri istenildi. Kontrole çağrılan hastalardan NRS tabloları istendi ve işaretleme yaptıkları ve işlemden sonraki kullandıkları analjezik bilgileri kayıt altına alındı. Çalışmamızda apikal patensi uygulaması yapılacak olan grupta 36, kontrol grubunda (patensinin uygulanmayacağı) 36 hasta olacak şekilde tedavileri tamamlandı. Kategorik ölçümlerin gruplar arasında karşılaştırılmasında Ki Kare testleri kullanıldı. Beklenen değer problemi olmayan durumlarda Pearson Ki Kare testi, beklenen değer problemi olan durumlarda ise Fisher Exact testi kullanıldı. Sayısal ölçümlerin normal dağılım varsayımını sağlayıp sağlamadığı Shapiro Wilk testi ile test edildi. Normal dağılım göstermeyen sayısal ölçümlerin iki grup arasında karşılaştırmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. NRS skorlarındaki değişim Friedman teti ve Genelleştirilmiş Tahmin Denklemleri (GEE) analizi ile incelendi. Hastaların patensi ve non patensi gruplarına göre cinsiyet, yaş, çene lokalizasyonu ve ağrı kesici kullanımına göre dağılımı incelendiği zaman anlamlı bir fark oluşmadığı görülmüştür. Gruplara ayrılan hastaların pre-operatif, 0-6, 6-12, 12-24, 24-36, 36-48. saat aralıklarında işaretledikleri değerlerin ortalamaları incelendiği zaman gruplar arasında başlangıç NRS skorları arasında sınıra çok yakın bir değerde anlamlılık bulunsa da diğer zaman dilimlerinde gruplar arasında fark bulunamamıştır. Grup içinde ise zaman içinde iki grupta da zamana göre NRS değerleri düşmüştür. Ancak değişim miktarları gruplar arasında farklı değildir. Gruplara ayrılan hastaların NRS da işaretledikleri ağrı skorlarının noktasal olarak incelenmesine bakıldığı zaman ilk 6 saat içinde non patensi grubu daha düşük NRS skorlarına sahip gibi görünse de istatistiksel olarak anlamlı değildir. Diğer yandan 6-24 saat arası incelendiğinde ise her iki grupta ağrı seviyelerinin belirgin bir düşüş yaşandığı ve 24. Saatten sonra hastaların büyük bir çoğunluğu NRS 0 seviyesine ulaşmış ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This clinical study aims to comparatively evaluate the effect of apical patency application on the level of postoperative pain in single-rooted teeth with vital pulp and to contribute to the existing literature on the subject. A total of 72 patients aged between 18 and 65 years, who required root canal treatment on a single-rooted vital tooth, were included in the study. Using a randomized block design of ten patients per block, participants were divided into two groups: one receiving apical patency and the other serving as the control (non-patency group). A single-blind method was employed so that patients were unaware of the group to which they were assigned. All treatments were performed in a single session by the same clinician. Prior to treatment, patients were informed about the Numerical Rating Scale (NRS) and asked to record their preoperative pain levels. After completing the root canal treatments under rubber dam isolation and taking control radiographs, patients were instructed on postoperative pain monitoring. They were asked to mark their perceived pain levels on the NRS at specified time intervals (0–6, 6–12, 12–24, 24–36, 36–48 hours). During follow-up, NRS forms and any analgesic usage were collected and recorded. The apical patency group and the control group each included 36 patients. Chi-square tests were used to compare categorical variables between groups, with Pearson's Chi-square or Fisher's Exact Test applied as appropriate. The Shapiro-Wilk test was used to assess the normality of continuous variables. For data not showing normal distribution, the Mann-Whitney U test was used for between-group comparisons. Changes in NRS scores over time were evaluated using the Friedman test and Generalized Estimating Equations (GEE). When evaluating the distribution of patients by gender, age, jaw localization, and analgesic use, no statistically significant differences were observed between the groups. Although there was a borderline statistically significant difference in preoperative NRS scores, no significant differences were found at other time intervals. Within both groups, NRS scores decreased over time, but the magnitude of this reduction did not differ significantly between the groups. Point-by-point analysis of pain scores revealed that although the non-patency group appeared to have lower NRS scores in the first 6 hours post-treatment, the difference was not statistically significant. Between 6 and 24 hours, a noticeable reduction in pain levels was observed in both groups, and by 24 hours, the majority of patients reported an NRS score of 0. The difference between groups remained statistically insignificant