Metabolik disfonksiyonla ilişkili steatotik karaciğer hastalığında non-invaziv fibrozis skorlarının karotis aterosklerozunu öngörmedeki yeri
The predictive role of non-invasive fibrosis scores for carotid atherosclerosis in metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease
- Tez No: 963600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ARI, DOÇ. DR. BETÜL ERİŞMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızda metabolik disfonksiyonla ilişkili steatotik karaciğer hastalığı (MASLD) olan bireylerde, karaciğer fibrozisini değerlendirmek amacı ile kullanılan non-invaziv belirteçler (LSM, Fib-4, NFS, Agile-3, Agile-4, FAST) ile subklinik ateroskleroz göstergeleri [karotis intima-media kalınlığı (CIMT), karotis plağı] arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve kesitsel olarak tasarlanan çalışmamıza, Şubat 2024–Şubat 2025 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne başvuran, 18 yaş ve üzeri MASLD tanılı bireyler dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri, antropometrik ölçümleri, kan basıncı değerleri, tıbbi öyküleri, düzenli ilaç kullanımları ile sigara ve alkol alışkanlıkları kaydedildi. Ayrıca, temel laboratuvar parametreleri değerlendirildi. Karaciğer sertliği (LSM, kPa) ve steatoz derecesi (CAP, dB/m) FibroScan cihazı ile ölçüldü; FIB-4, NFS, FAST, Agile-3 ve Agile-4 skorları hesaplandı. CIMT ve plak varlığı doppler ultrasonografi ile değerlendirildi. Katılımcılar, non-invaziv fibrozis belirteçlerine göre gruplandırılarak aterosklerotik göstergeler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza, %48,6'sı kadın olmak üzere ortalama yaşı 46 ± 11,38/yıl olan toplam 243 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between non-invasive markers of liver fibrosis (LSM, FIB-4, NFS, Agile-3, Agile-4, FAST) and indicators of subclinical atherosclerosis [carotid intima-media thickness (CIMT) and carotid plaque presence] in individuals diagnosed with metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease (MASLD). Materials and Methods: This prospective and cross-sectional study included individuals aged 18 and older diagnosed with MASLD who were admitted to Ankara Bilkent City Hospital between February 2024 and February 2025. Demographic data, anthropometric measurements, blood pressure values, medical history, regular medication use, and smoking and alcohol habits were recorded. Basic laboratory parameters were evaluated. Liver stiffness (LSM, kPa) and steatosis degree (CAP, dB/m) were measured using a FibroScan device; FIB-4, NFS, FAST, Agile-3 and Agile-4 scores were calculated. CIMT and plaque presence were evaluated by Doppler ultrasonography. Participants were grouped according to non-invasive fibrosis markers and compared in terms of atherosclerotic indicators. Results: A total of 243 patients with a mean age of 46 ± 11,38 years, 48,6% of whom were female, were included.