Futbolcularda yorgunluğun alt ekstremite biyomekaniği ve propriyosepsiyonuna etkisi
The effects of fatigue on lower extremity biomechanics and proprioception in football players
- Tez No: 602401
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, yorgunluğun futbolcuların oyun sırasında sıklıkla sergiledikleri vücut hareketlerinin kinematiğine ve propriyosepsiyona etkisini araştırmak amacıyla; 15 erkek amatör futbolcunun (21 ± 2,47 yaş, 71 ± 8,30 kg vücut ağırlığı, 179,2 ± 5,62 cm boy), sıçrama ve yere inme, ani yön değiştirme, şut çekme ve sürat koşusu eylemlerinin, bir futbola özgü yorgunluk protokolü (SAFT90) öncesinde ve sonrasında optik hareket yakalama sistemi kullanılarak 3B hareket analizleri yapılmıştır. Diz ve ayak bileği eklemi konum duyusunu (propriyosepsiyon) değerlendirmek üzere pasif konumlandırmalı test pozisyonu ve aktif konumlandırmalı cevaplama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to investigate the effects of fatigue on the kinematics of the body movements that football players frequently exhibit during the game and proprioception; jump and landing, sudden change of direction, shooting motion analyzes of 15 male amateur football players (21 ± 2.47 years, 71 ± 8.30 kg body weight, 179.2 ± 5.62 cm height) were performed using optical motion capture system before and after a football-specific fatigue protocol (SAFT90). Passive positioning test position and active positioning response method were used to evaluate knee and ankle joint position sense (proprioception).