COVID-19 ve istihdam piyasasındaki dönüşüm
COVID-19 and the transformation of the employment market
- Tez No: 963615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son dönemde küresel ekonomiyi ve iş gücü piyasalarını büyük ölçüde olumsuz etkileyen koronavirüs salgını, sağlık sorunlarının beraberinde ekonomik faaliyetleri de biçimlendirmesi nedeniyle önemli bir tehdit unsuru olmaya başlamıştır. COVID-19'un her konuda yaşanan kökten bir değişiklik sinyali taşıdığı ifade edilerek bu yeni durum“yeni normal”olarak adlandırılmaktadır. Özel sektörden kamu sektörüne hizmet sunumu dijital platformlara taşınmıştır. COVID-19 salgının etkisi göz önünde bulundurulduğunda, ekonomik faaliyetleri sürdürmek için dijitalleşme birçok farklı alternatif barındırmaktadır. Bu kapsamda bu çalışma, COVID-19 salgınının bir gelişmekte olan ülke olarak Türkiye iş gücü piyasasındaki yansımalarını“işsizlik”parametresi üzerinden analiz etmektedir. Çalışmada, ARMA (Otoregresif Hareketli Ortalamalar Modeli) yöntemi uygulanmış ve analiz yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre işsizlik verisinde ciddi bir değişim tespit edilememiştir. Bunun temel sebepleri arasında Türkiye işgücü piyasasında kayıt dışı istihdamın yüksekliği, Teknolojik erişim ve dijital yeterlilik farkları, Sektörler arası geçişkenlik, Devlet müdahaleleri ve politikalar, İşgücü Piyasasından çekilme gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus pandemic, which has had a significant negative impact on the global economy and labour markets in recent times, has become a major threat due to its impact on economic activity as well as health issues. It is stated that COVID-19 signals a fundamental change in every aspects of life, and this new situation is referred to as the“new normal”. Service delivery from the private sector to the public sector has been transferred to digital platforms. Considering the impact of the COVID-19 pandemic, digitalisation offers many different alternatives for continuing economic activities. Within this scope, this study analyses the reflections of the COVID-19 pandemic on the labor market in Turkey, a developing country, through the parameter of“unemploymet”In this study, the ARMA (Autoregressive Moving Average Model) method was applied and analysed. According to the analysis results, no significant change has been detected in unemployment data. The main reasons for this include high levels of informal employment in the Turkish labour market, differences in technological access and digital literacy, inter-sectoral mobility, government interventions and policies, and withdrawal from the labour market.