Video oyunlarında adlandırma meselesi
The naming issues in video games
  1. Tez No: 963616
  2. Yazar: BUKET ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil Bilimi Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez video oyunlarındaki adlandırma sürecinin, oyun dünyası ve oyuncu etkileşimi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Video oyunlarındaki adlandırma stratejilerinin oyuncu deneyimini nasıl şekillendirdiği ve oyun dünyası ile oyuncular arasındaki bağları nasıl güçlendirdiği incelenmiştir. Çalışma, özellikle adlandırmanın oyunun temasına, hikayesine ve hedef kitlesine uygunluğunu ele almakta ve bu süreçlerin nasıl iyileştirilebileceğini incelemektedir. Araştırmada League of Legends gibi örnekler üzerinden adlandırma stratejileri analiz edilmiş ve bu stratejilerin oyuncu etkileşimi ve oyun deneyimi üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Nitel bir analiz yöntemi kullanılarak adlandırma süreçlerinin detaylı bir şekilde ele alındığı çalışmada, karakter adları, mekân adları, özel yetenekler ve oyun içi nesnelerin adlandırılması gibi unsurlar incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, adlandırmanın oyun temasını ve atmosferini nasıl güçlendirdiğini, oyuncuların oyun dünyasına olan bağlılıklarını nasıl arttırdığını ve adlandırma stratejilerinin oyunun pazar başarısını nasıl etkilediğini göstermektedir. Çalışma, adlandırma sürecinin oyun tasarımı ve oyuncu etkileşimi üzerindeki önemini vurgulamakta ve gelecekteki araştırmalara yönelik önerilerde bulunmaktadır. Sonuç olarak, video oyunlarındaki adlandırma eyleminin, oyunun başarısını ve oyuncu memnuniyetini doğrudan etkileyen temel bir unsur olduğu ortaya konulmuştur. Bu tez, video oyunları ve adlandırma stratejileri üzerine daha fazla bilgi sağlayarak bu alandaki akademik literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of naming processes in video games on the game world and player interaction. The study investigates how naming strategies in video games shape the player experience and strengthen the connection between the game world and its players. Specifically, it focuses on the alignment of naming with the game's theme, narrative, and target audience, and how these processes can be optimized. The research analyzes naming strategies through examples such as League of Legends, exploring their effects on player interaction and game experience. Using a qualitative analysis method, the study examines elements such as character names, location names, special abilities, and in-game objects. The findings reveal how naming enhances the game's theme and atmosphere, increases players' attachment to the game world, and influences the game's marketing success. The study highlights the importance of the naming process in game design and player interaction and provides recommendations for future research. In conclusion, the study demonstrates that the act of naming in video games is a fundamental factor affecting the game's success and player satisfaction. This thesis aims to contribute to the academic literature on video games and naming strategies by providing further insights into this area.