Akıllı beta stratejilerinin portföy performansına etkisinin ölçülmesi: Türkiye ve G7 borsaları üzerine karşılaştırmalı bir analiz
Measuring the effect of smart beta strategies on portfolio performance: A comparative analysis on Türkiye and G7 stock markets
  1. Tez No: 963617
  2. Yazar: İSMAİL CANÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ VURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezin ana amacı, geleneksel piyasa ağırlıklı endekslerin ötesine geçerek, faktör temelli“akıllı beta”yatırım stratejilerinin Türkiye ve G7 borsalarındaki etkinliğini analiz etmektir. Momentum, oynaklık, likidite ve momentum-oynaklık kombinasyonu faktörlerine dayalı olarak oluşturulan portföylerin performansları, borsa endeksi ile karşılaştırılmış ve risk-getiri açısından üstünlükleri değerlendirilmiştir. Bu tez aynı zamanda akıllı beta portföylerinin oluşturulmasında faktör modellerinin rolünü de incelemekte, akıllı betanın temel uygulama metodolojisini ana hatlarıyla açıklamakta ve aktif ve pasif yönetim stratejilerine kıyasla avantajlarını ve zorluklarını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, post COVID dönemi için akıllı beta stratejilerinin Türkiye ve G7 piyasalarındaki yatırımcılara fayda sağlayıp sağlamayacağı araştırılırken, bu piyasalar için sistematik risk faktörleri karşılaştırılır. Analiz sonunda, ABD ve Almanya pay senedi piyasaları için akıllı beta stratejilerinin piyasa üstü getiri üretemediği, diğer ülkelerde ise farklı stratejilerin üstün geldikleri görülmektedir. Türkiye özelinde ise çalışma kapsamındaki tüm akıllı beta stratejileriyle pay senedi piyasasını yenmenin mümkün olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this thesis is to analyse the effectiveness of factor-based“smart beta”investment strategies in the Türkiye and G7 stock markets, going beyond traditional market-weighted indices. The performances of portfolios created based on momentum, volatility, and liquidity, as well as a combination of momentum and volatility, are compared with the stock market index, and their superiority in terms of risk and return is evaluated. This thesis also examines the role of factor models in constructing smart beta portfolios, outlining the basic implementation methodology of smart beta and presenting its advantages and challenges compared to active and passive management strategies. In this context, while investigating whether smart beta strategies will benefit investors in Türkiye and G7 financial markets during the post-COVID period, systematic risk factors are compared across these markets. At the end of the analysis, it is evident that smart beta strategies cannot consistently produce above-market returns for the US and German stock markets, whereas different strategies prevail in other countries. It has also been observed that it is possible to beat the Turkish stock market with all the smart beta strategies within the scope of the study.