Diyabetik ve sağlıklı bireylerde et bağımlılığının incelenmesi ve güvenilirlik geçerlilik çalışması
Analysis of meat attachment in diabetic and healthy individuals and reliability and validity study
  1. Tez No: 963632
  2. Yazar: CEYDA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Prevalansı giderek artan diyabet, günümüzün en önemli hastalıkların başında gelmektedir. Bu çalışma diyabetli ve sağlıklı bireylerde et bağımlılığının incelenmesi ve Et Bağımlılığı Anketinin yetişkin bireylerde güvenilirlik ve geçerlilik analizinin yapılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma Aralık 2024-Mart 2025 tarihleri arasında, çalışma grubundaki 100 birey, NB Kadıköy Hastanesine gelen ve çalışmaya katılmaya gönüllü bireylerden; kontrol grubundaki 100 birey ise İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi'ndeki akademik, idari personel ve öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylere 3 bölümden oluşan anket formu yüzyüze uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde katılımcıların demografik özellikleri ve diyabet ile ilgili genel sorular yer almaktadır. İkinci bölümünde ise Et Bağımlılığı Anketi (EBA) ve üçüncü bölümde de besin tüketim sıklığı yer almaktadır. Et Bağımlılığı Anketi'nin test tekrar güvenilirliğini ölçmek için anket uygulandıktan sonra kontrol grubundan seçilen 80 kişiye tekrar uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22 ve AMOS 22 programları kullanıldı. Sonuç olarak çalışma grubunun ilgi ve yetki puanı kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Çalışma grubunun hazcılık ve bağımlılık puanında ise anlamlı düzeyde düşük bir ilişki saptanmıştır. Güvenilirlik ve Geçerlilik analizi sonucu küresel puan CA değeri 0.88 olup yüksek derecede güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Alt-ölçek puanlarının CA değerleri ise 0.73 - 0.88 arasında değişmektedir. ICC değeri ise küresel puanda 0.90, alt ölçeklerde ise 0.76 – 0.84 arasında değişmektedir. DFA değerleri ise istatistiksel olarak anlamlı olup yüksek uyum göstermektedir. (ꭓ2/df 2.730, SRMR:0.092, GFI:0.907; AGFI:0.908; CFI:0.909, NFI:0.865, RMSEA:0.043) EBA'nın diyabetli ve yetişkin bireylerde geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes, whose prevalence is steadily increasing, is among the most significant diseases of our time. This study was conducted to examine meat addiction in individuals with diabetes and in healthy individuals, and to analyze the reliability and validity of the Meat Attachment Questionnaire (MAQ) in adult populations. The study was carried out between December 2024 and March 2025. The study group consisted of 100 individuals who volunteered to participate and were recruited from NB Kadıköy Hospital. The control group consisted of 100 individuals including academic and administrative staff, as well as students from Istanbul Health and Technology University. A questionnaire consisting of three sections was administered to all participants through face-to-face interviews. The first section of the questionnaire included demographic information and general questions related to diabetes. The second section included the Meat Attachment Questionnaire (MAQ), and the third section assessed the frequency of food consumption. To measure the test-retest reliability of the Meat Attachment Questionnaire, it was re-administered to 80 individuals from the control group after the initial administration. The results were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 and AMOS 22. As a result, the interest and authority scores of the study group (individuals with diabetes) in relation to meat addiction were found to be significantly higher than those of the control group. However, the hedonism and addiction scores were significantly lower in the study group. In the reliability and validity analysis, the global Cronbach's Alpha (CA) score was 0.88, indicating high reliability. The CA scores for the subscales ranged between 0.73 and 0.88. The Intraclass Correlation Coefficient (ICC) was 0.90 for the global score and ranged between 0.76 and 0.84 for the subscales. The Confirmatory Factor Analysis (CFA) results were statistically significant and indicated a good model fit (ꭓ²/df: 2.730, SRMR: 0.092, GFI: 0.907; AGFI: 0.908; CFI: 0.909, NFI: 0.865, RMSEA: 0.043). It was concluded that the Meat Attachment Questionnaire is a valid and reliable tool for use in individuals with diabetes and in adult populations.