Kurumsal sosyal sorumluluğun yeşil çalışan davranışı üzerindeki etkisinde otellerin sürdürülebilir performansının aracılık rolü
The mediating role of hotels' sustainable performance on the relationship between corporate social responsibility and green employee behavior
  1. Tez No: 963631
  2. Yazar: İLKYAZ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, turizm ve otelcilik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin uyguladığı Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) faaliyetlerinin, çalışanların sergilediği Yeşil Çalışan Davranışı (YÇD) üzerindeki etkisi incelenmiş; söz konusu etkide Sürdürülebilir Firma Performansı'nın (SFP) aracılık rolü araştırılmıştır. Araştırmanın temel amacı, otel işletmelerinde sürdürülebilirlik odaklı kurumsal uygulamaların çalışan davranışlarını nasıl etkilediğini açıklamak ve bu ilişkilere yönelik yapısal bir model geliştirmektir. Kuramsal çerçeve kapsamında, KSS kavramı Carroll'un (1979) ekonomik, yasal, etik ve gönüllü sorumluluk boyutları temelinde ele alınmış; özellikle çevresel duyarlılık içeren sosyal sorumluluk uygulamalarının çalışan tutumlarına etkisi irdelenmiştir. YÇD kavramı, Ones ve Dilchert'in (2012)“Green Five”taksonomisi doğrultusunda sistematik biçimde açıklanmış ve çalışanların çevreye duyarlı eylemleri koruma, zarar önleme, inisiyatif alma, başkalarını etkileme ve dönüştürme başlıkları altında değerlendirilmiştir. SFP ise çevresel, sosyal ve ekonomik performans boyutlarını içeren örgütsel bir çıktı olmanın ötesinde, çalışan davranışlarını etkileyen içsel bir yapı olarak konumlandırılmıştır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veriler, Antalya ili Manavgat ilçesinde faaliyet gösteren otel işletmelerinde çalışan personelden anket yoluyla elde edilmiştir. Toplanan veriler üzerinde Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) uygulanarak oluşturulan hipotezler test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, KSS uygulamalarının YÇD üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Ayrıca, SFP değişkeni, KSS ile YÇD arasındaki ilişkide kısmi bir aracılık etkisi göstermiştir. Bulgular, sürdürülebilirlik odaklı kurumsal performansın, çalışanların gönüllü çevre dostu davranışlarını desteklediğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) uygulamalarının yalnızca dış paydaşlara değil, iç paydaş konumundaki çalışanlar üzerinde de anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bu etkilerin, işletmelerin sürdürülebilirlik performansı aracılığıyla davranışsal düzeyde pekiştiği belirlenmiştir. Çalışma, KSS ile Yeşil Çalışan Davranışı (YÇD) arasındaki ilişkiyi Sürdürülebilir Firma Performansı'nın (SFP) aracılığıyla inceleyerek, konuya özgü ampirik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of Corporate Social Responsibility (CSR) practices implemented by businesses operating in the tourism and hospitality sector on employees' Green Employee Behavior (GEB) and examines the mediating role of Sustainable Firm Performance (SFP) in this relationship. The main objective of the research is to explain how sustainability-oriented corporate practices influence employee behavior in hotel enterprises and to develop a structural model addressing these relationships. Within the scope of the theoretical framework, the concept of CSR is addressed based on Carroll's (1979) four-dimensional model, encompassing economic, legal, ethical, and philanthropic responsibilities, with a particular focus on how environmentally sensitive CSR initiatives affect employee attitudes. The concept of GEB is systematically examined through the“Green Five”taxonomy proposed by Ones and Dilchert (2012), categorizing employee pro-environmental actions under the dimensions of conserving, avoiding harm, taking initiative, influencing others, and transforming. SFP, on the other hand, is considered not only as an organizational output encompassing environmental, social, and economic performance dimensions, but also as an internal structure influencing employee behavior. A quantitative research design was adopted, and data were collected via a survey administered to employees working in hotel businesses located in the Manavgat district of Antalya, Türkiye. The collected data were analyzed using structural equation modeling (SEM) to test the proposed hypotheses. The results revealed that CSR practices have a direct and significant effect on GEB. Furthermore, the SFP variable demonstrated a partial mediating effect in the relationship between CSR and GEB. The findings indicate that organizational sustainability performance strengthens voluntary pro-environmental behavior among employees. The research results show that CSR initiatives not only influence external stakeholders but also generate significant effects on internal stakeholders, namely employees. These effects are reinforced behaviorally through the organization's sustainability performance. By examining the mediating role of SFP in the relationship between CSR and GEB, this study offers an empirical contribution that is specific to the subject and valuable for both academic literature and practical application in the hospitality industry.