Aile konutu olarak kullanılmak üzere kiralanan taşınmazlarda yazılı tahliye taahhüdü
Eviction undertakings in rented dwellings that serve as the family home
  1. Tez No: 963645
  2. Yazar: HAKAN GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AGAH KÜRŞAT KARAUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Konut ve çatılı işyerlerine ilişkin kira ilişkilerinde; kiracı, taşınmazın tesliminden sonra kiralanan taşınmazın belirli bir tarihte yazılı şekilde boşaltıp kiralayana teslim etmeyi taahhüt edebilir. Uygulamada kiracının yazılı olarak tek taraflı taşınmazı boşaltma yazılı beyanı tahliye taahhütnamesi olarak anılmaktadır. Aile konutu ise evli çiftlerin birlikte barınmak için kullandıkları konuttur. Eşler oturacakları konutu birlikte seçerler. Birliği eşler beraberce yönetirler. Eşler birliğin giderlerine güçleri oranında emek ve malvarlıkları ile katılırlar. Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz. Aile konutunun kira sözleşmesiyle tesis edildiği pek çok durumda evli eşlerden yalnızca biri adına kira kontratı yapıldığı, yasal muhatap olarak adına kontrat yapılan eşin gözüktüğü diğer eşin ise gerek sözleşmenin kurulumunda gerekse feshinde yasal söz hakkı verilmediği görülebilmektedir. Halbuki Türk Medeni Kanun'da eşlerin ikametgahı beraber seçecekleri, evliliği beraber yönetecekleri hüküm altına alınmıştır. Evlilik birliğinin en önemli değerlerinden biri olan aile konutu üzerinde eşlerin beraber karar vermesi amaçlanmış ve diğer eşin rızası olmaksızın yapılan bazı işlemler geçersiz sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
In lease relationships concerning residential and roofed business premises, the tenant may undertake, in writing, to vacate and return the leased property to the lessor by a specific date after the delivery of the property. In practice, the tenant's unilateral written declaration to vacate the leased property is commonly referred to as an“eviction letter.”The family residence, on the other hand, is the dwelling used by a married couple as their shared home. Spouses jointly decide on the residence they will inhabit. They manage the marital union together, and each contributes to the expenses of the union in proportion to their financial capacity and labor. One spouse cannot terminate the lease agreement concerning the family residence, transfer the family residence, or place restrictions on the rights over the family residence without the explicit consent of the other spouse. In many cases where the family residence is established through a lease agreement, the contract is signed solely in the name of one of the spouses, who is then treated as the sole legal party to the agreement. The other spouse is often excluded from having any legal say in the formation or termination of the contract. However, under the Turkish Civil Code, it is stipulated that spouses must jointly choose their residence and manage the marital union together. It is intended that decisions regarding the family residence—one of the most significant aspects of the marital union—be made jointly by both spouses. Any acts that restrict rights over the family residence without the consent of the other spouse are deemed invalid under the law.