Antalya bölgesinde çalışan Sırp tur operatör temsilcilerinin iyi oluşu üzerinde fenomenolojik bir araştırma
A phenomenological research on the well-being of tour operator representatives working in Antalya region
  1. Tez No: 963660
  2. Yazar: MAGDALENA JEVDJİC
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİNA AJANOVİC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, tur operatörü temsilcilerinin mesleki yaşamlarında psikolojik iyi oluşu nasıl deneyimlediklerini keşfetmektir. Mevcut bir kuramsal çerçeveden yararlanarak, bu deneyimleri etkileyen faktörleri tanımlamak ve bu deneyimlerden yola çıkarak psikolojik iyi oluşu destekleyebilecek anlamlı mekanizmalar önermektir. Turizm ve seyahat sektöründe çalışanların psikolojik iyi oluşu bağlamında yapılan sistematik literatür taramasına göre, turizm çalışanları olan tur operatörü temsilcileri göz ardı edildiği sonucuna ulaşılmıştır. İlgili literatürde özellikle turist rehberlerinin psikolojik iyi oluşuna yönelik birçok araştırma bulunmuş, ancak tur operatörü temsilcilerine yönelik herhangi bir araştırma bulunmamıştır. Söz konusu olan çalışma grubuna odaklanan bu araştırmada, Ryff'ın Psikolojik İyi Oluş Modeli'ni temel olarak alarak Antalya'da yaz sezonunda çalışan 18 Sırp tur operatörü temsilcisi ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, veri setine odak grup görüşmeleri ve araştırmacının yansıtıcı gözlem notları da dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in depth how tour operator representatives experience psychological well-being in their professional lives and how they attribute meaning to the elements that shape this experience. By utilizing an existing theoretical framework, it aims to identify the factors that influence these experiences and to propose meaningful mechanisms that can support psychological well-being based on these experiences. According to a systematic literature review conducted within the context of psychological well-being among employees in the tourism and travel sector, it has been concluded that tour operator representatives, as tourism employees, have been overlooked. While numerous studies focusing particularly on the psychological well-being of tourist guides were found in the relevant literature, no research has been identified concerning tour operator representatives. In this study, which focuses on the aforementioned group, semi-structured interviews were conducted with 18 Serbian tour operator representatives working in Antalya during the summer season, based on Ryff's Psychological Well-Being Model. In addition, the dataset includes focus group interviews and the researcher's reflective observation notes.