Üniversite öğrencilerinde akademik başarının sağlığı geliştirme davranışları ve okul iklimi ile ilişkisi
Relationship of academic achievement with health promotion behaviors and school climate in university students
  1. Tez No: 963659
  2. Yazar: MUHAMMET KESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Üniversite öğrencilerinde akademik başarının; okul iklimi, sağlığı geliştirici-koruyucu davranışlar, demografik özellikler, barınma ve çalışma durumu gibi değişkenlerden etkilenip etkilenmediğini incelemek amacıyla yapılan araştırmanın evrenini Karabük Üniversitesi'nde öğrenim gören 2. ve 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada kategorik değişkenler arası farklar ki-kare testiyle, değişkenler arası ilişkiler Spearman Korelasyon Katsayısıyla analiz edildi. Akademik başarı bağımlı değişken alınarak akademik başarıyı etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla lojistik regresyon analizi yapıldı. Araştırma 1155 öğrenciyle gerçekleştirildi. Katılımcıların %29,5'i sigara, %17,6'sı alkol kullandığını; %56,9'u düzenli kahvaltı %55,1'i düzenli egzersiz yaptığını; %14,3'ü çalıştığını, %44,3'ü düzenli uykuya sahip olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların ağırlıklı genel not ortalaması 2,59±0,42; kişisel akademik başarı puanı 15,46±3,86; okul iklimi puanı 3,19±0,69; sağlığı geliştirici ve koruyucu davranışlar ölçeğinden alınan puan ise 77,10±7,96'dır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine whether academic achievement among university students is influenced by school climate, health-promoting and protective behaviours, demographic characteristics, accommodation, and employment status. The study population consisted of 1,155 second- and third-year students enrolled at Karabük University. Categorical variables were analyzed using the chi-square test, and relationships between variables were examined with Spearman's correlation coefficient. Logistic regression analysis was conducted to identify factors affecting academic achievement, with academic success as the dependent variable.