PEEK materyallerinin farklı parlatma prosedürleri altında yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the surface characteristics of PEEK materials subjected to various polishing procedures
  1. Tez No: 963664
  2. Yazar: MERVE NUR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET TEKİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
PEEK ve PEKK gibi yüksek performanslı polimerler, son dönemde dental restorasyonlarda tercih edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı farklı içerikte PEEK (saf, nanoseramik dolduruculu, titanyumdioksit dolduruculu, cam fiber dolduruculu) ve PEKK materyallerinin çeşitli polisaj protokolleri sonrasında, kahve yaşlandırması öncesi ve sonrası olmak üzere yüzey pürüzlülüğü (Ra) değerlerini karşılaştırmak ve bu değerlendirmeyi SEM ve AFM analizleriyle desteklemektir. 400-800-1200 grit zımpara ile hazırlanan numunelere biri sadece zımparalama uygulamasını içeren kontrol grubu olmak üzere beş farklı polisaj protokolü uygulanmıştır. Sonrasında tüm numunelerin Ra değerleri profilometre ile ölçülerek yüzey morfolojileri SEM ve AFM ile değerlendirilmiştir. 5000 döngülük kahve yaşlandırması uygulanmış ve sonrasında tüm ölçümler tekrarlanmıştır. Elde edilen veriler materyal türü, polisaj protokolü ve kahve yaşlandırması işlemi gibi faktörlerin Ra üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkilere sahip olduğunu göstermiştir (p 0.05). SEM ve AFM analizleri, yüzeyde oluşan mikroçatlak ve morfolojik düzensizlikleri doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
High-performance polymers such as PEEK and PEKK have recently gained popularity in dental restorations. The aim of this study is to compare the surface roughness (Ra) values of different types of PEEK materials (unfilled, nanoceramic-reinforced, titanium dioxide-reinforced, and glass fiber-reinforced) and PEKK, following various polishing protocols, both before and after coffee thermocycling aging. Additionally, the evaluation is supported by SEM and AFM analyses. Specimens were prepared using 400, 800, and 1200 grit silicon carbide papers, and five different polishing protocols were applied, including a control group that underwent only grinding. Surface roughness (Ra) values of all specimens were measured using a profilometer, and surface morphology was evaluated through SEM and AFM analyses. Subsequently, all samples were subjected to coffee thermocycling for 5000 cycles, and all measurements were repeated. The obtained data demonstrated that material type, polishing protocol, and coffee aging had statistically significant effects on surface roughness (p 0.05). SEM and AFM analyses confirmed the presence of microcracks and morphological irregularities on the surfaces.