Evlat edinen veya koruyucu aile olan kalpten ebeveynlerin deneyimlerinin Instagram üzerinden incelenmesi
Instagram based examination of the experiences of adoptive or foster care parents from the heart
- Tez No: 963665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ZEYBEKOĞLU AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dijitalleşen dünyada aile yapıları, ebeveynlik rolleri ve toplumsal algılar sosyal medya aracılığıyla yeniden şekillenmektedir. Günümüzde aile olma biçimleri çeşitlenmekte; evlat edinme ve koruyucu ailelik, biyolojik bağın ötesinde duygusal ve toplumsal ilişkilerle kurulan alternatif aile formlarını görünür kılmaktadır.“Kalpten ebeveynlik”olarak adlandırılan evlat edinme ve koruyucu ailelik, geleneksel ebeveynlik normlarının dışında yer alan ancak toplumsal kabulü giderek artan alternatif aile kurma biçimlerindendir. Bu çalışma sosyal medya paylaşımları üzerinden, evlat edinen ve koruyucu aile olan ebeveynlerin deneyimlerinin incelenmesini konu edinmektedir. Buradan hareketle çalışma, Instagram'da paylaşım yapan kalpten ebeveynlerin ve gönderilerine yorum yapan kullanıcıların annelik, babalık, çocuk ve aileye yüklediği anlamı ve Instagram'da evlat edinme ya da koruyucu aile olmanın nasıl yansıtıldığını anlamak ve betimlemek üzerine amaçlanmıştır. Araştırma bu amaçtan hareketle nitel olarak tasarlanmış ve Netnografi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada 7 Instagram hesabı belirlenmiş, evlat edinen ya da koruyucu aile olan ebeveynlerin Instagram gönderileri ve yorumlarından elde edilen veriler kategorik-betimsel olarak incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında ebeveynlerin aile ve ebeveynliğe bakış açısı, evlat edinme/koruyucu aile olma sürecinde yaşanan deneyimler, toplumun tepkileri ve bu tepkilerin karar alma sürecine etkileri tartışılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sonucunda; ebeveynlerin Instagram üzerinden paylaşım yaparak evlat edinme ya da koruyucu aile olma deneyimlerine dair bilgi aktarımı yaptığı, diğer ebeveynlere sosyal destek sağladığı, evlat edinme ve koruyucu aileliğin teşvik edilmesi ve toplumsal kabul düzeyinin artmasına katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırma bulguları sosyal medyanın evlat edinme ve koruyucu aile olma biçimlerinin daha görünür hale gelmesine katkı sağladığını ve normatif aile anlayışının dijital ortamda yeniden tartışmaya açıldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the digitalized world, family structures, parenting roles and social perceptions are being reshaped through social media. Today, the forms of being a family are diversifying; adoption and foster care make alternative family forms visible, which are established by emotional and social relationships beyond the biological connection. Adoption and foster care, called“parenting from the heart”, are alternative forms of family formation that are outside the traditional parenting norms but whose social acceptance is increasing. This study is the subject of examining the experiences of adoptive and foster parents through social media shares. Based on this, the study was aimed at understanding and describing the meaning of motherhood, fatherhood, children and family uploaded by parents from the heart who share on Instagram and users who comment on their posts, and how adoption or being a foster care is reflected on Instagram. The research was designed qualitatively based on this purpose and the Netnography method was used. In this research, 7 Instagram accounts were identified, the data obtained from the Instagram posts and comments of adoptive or foster parents were examined categorically-descriptively. Within the scope of this study, parents' perspective on family and parenting, experiences experienced during the adoption/foster care process, reactions of society and the effects of these reactions on the decision-making process were discussed. As a result of the data obtained from the research, it has been determined that parents transfer information about their adoption or foster care experiences by sharing through Instagram, provide social support to other parents, promote adoption and foster care, and contribute to increasing the level of social acceptance. As a result, research findings reveal that social media contributes to making adoption and foster care forms more visible, and the normative understanding of family is being re-opened to discussion in the digital environment.