Kent parkları ziyaretçilerinin boş zaman etkinliklerine yönelik tutumları: Mersin-Tarsus örneği
Attitudes of urban park visitors towards leisure activities: The case of Mersin-Tarsus
  1. Tez No: 963666
  2. Yazar: TUĞÇE COŞĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKIN EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde hızlı kentleşme, yoğun çalışma temposu ve artan yaşam stresi bireylerin boş zaman ihtiyaçlarını daha da önemli hale getirmiştir. Bu bağlamda kent parkları, bireylere fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan rahatlama olanağı sunan önemli kamusal alanlar olarak öne çıkmaktadır. Kent parkları, kent sakinlerinin günlük boş zaman etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri önemli alanlar olarak kabul edilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, Mersin kentinde bulunan Tarsus Kültür Parkı ziyaretçilerinin boş zaman etkinliklerine yönelik tutumlarını incelemektir. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Veri toplama aracı olarak konuyla ilgili literatürden yararlanılarak geliştirilen bir tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin il sınırları içerisinde yer alan Tarsus Kültür Parkı ziyaretçileri oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Ayrıca tutum düzeylerinin demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, eğitim durumu vb.) açısından anlamlı farklılıklar gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma bulguları, hem yerel yönetimlere hem de kent parkı planlamacılarına, ziyaretçilerin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun, daha işlevsel ve katılımcı odaklı düzenlemeler yapılması açısından yol gösterici olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, rapid urbanization, intense work schedules, and increasing life stress have made individuals' need for leisure time more significant. In this context, urban parks emerge as important public spaces that offer opportunities for physical, psychological, and social relief. Urban parks are recognized as essential areas where city residents can engage in their daily leisure activities. The aim of this thesis is to examine the attitudes of visitors toward leisure activities in Tarsus Culture Park, located in the city of Mersin. Within the scope of the research, a quantitative research method was adopted, and an attitude scale developed based on relevant literature was utilized as the data collection tool. The study population consists of visitors to Tarsus Culture Park within the provincial boundaries of Mersin, and a convenience sampling method was employed. The data were analyzed using the SPSS software. Additionally, the study investigated whether attitude levels differed significantly according to demographic variables such as age, gender, and educational background. The research findings offer valuable insights for both local authorities and urban park planners in designing more functional and participatory spaces that align with the expectations and needs of users.