Paket servis yemek deneyimi bağlamında risk algısı, mobil uygulama kullanımı, deneyimsel değer, memnuniyet ve davranışsal niyet arasındaki ilişki: Yalnız yemek yemenin düzenleyici rolü
The relationship between risk perception, mobile application usage, experiential value, satisfaction and behavioral intention in the context of food delivery experience: The moderating role of eating alone
- Tez No: 963680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin çevrimiçi paket servis yemek deneyimi süreçlerinin bütüncül bir bakış açısıyla incelenmesidir. Bu amaç kapsamında çevrimiçi paket servis yemek deneyimi; deneyim öncesi, esnası ve sonrası olarak 3 aşamalı bir süreç şeklinde ele alınmıştır. Bu çerçevede oluşturulan araştırma modelinde, deneyim öncesi aşamada algılanan risk ile Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı bağlamında mobil uygulama kullanımına ilişkin değişkenler, deneyimi şekillendiren öncül faktörler olarak konumlandırılmıştır. Deneyim esnası aşaması, Deneyimsel Değer Yaklaşımı ekseninde değerlendirilmiş ve yemek deneyimi bu aşamanın merkezine yerleştirilmiştir. Deneyim sonrası aşamada ise bu deneyimin tüketici memnuniyeti ve davranışsal niyetleri üzerindeki etkileri ele alınmıştır. İlaveten çalışmada, tüketicilerin yalnız/tek başına yemek yemekten duydukları keyif düzeyinin, yemek deneyimi ile memnuniyet ve davranışsal niyet değişkenleri arasındaki ilişkilerde olası bir düzenleyici (moderatör) değişken rolü üstlenip üstlenmediği de incelenmiştir. Çalışmanın saha araştırması, dijital hizmetlere yüksek uyumu ve çevrimiçi yemek siparişi hizmetleri kullanım yoğunluğu nedeniyle Antalya ilinde yürütülmüştür. Nicel araştırma yaklaşımıyla yapılandırılan çalışmada, veriler anket yöntemiyle toplanmış; amaçlı ve kolayda örnekleme teknikleri birlikte kullanılmıştır. Veri toplama süreci hem yüz yüze hem de çevrimiçi anket yoluyla gerçekleştirilmiş, 537 katılımcıdan elde edilen veriler doğrultusunda araştırma modelinde öngörülen ilişkiler, yapısal eşitlik modellemesi (YEM) aracılığıyla test edilmiştir. Bulgular, tüketicilerin algıladıkları riskin hem mobil yemek siparişi uygulamalarını kullanım durumlarını hem de yemek deneyimlerine ilişkin deneyimsel değer algılarını anlamlı ve olumsuz biçimde etkilediğini ortaya koymuştur. Öte yandan, mobil uygulama kullanımının, yemek deneyimine ilişkin deneyimsel değer algısını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. İlaveten, yemek deneyimine yönelik deneyimsel değerin, tüketici memnuniyetini ve davranışsal niyetlerini olumlu biçimde etkilediği görülmüştür. Buna paralel olarak, memnuniyetin de davranışsal niyetleri olumlu şekilde etkilediği gözlemlenmiştir. Son olarak, yalnız yemek yemekten alınan keyif düzeyinin yüksek ya da düşük olmasının, çevrimiçi paket servis yemek deneyiminden kaynaklanan memnuniyet ve davranışsal niyetler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düzenleyici etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine consumers' online food delivery experiences from a holistic perspective by conceptualizing the process in three stages: pre-experience, during experience, and post-experience. In the pre-experience phase, perceived risk and variables related to mobile application usage are positioned as antecedents, interpreted through the lens of the Uses and Gratifications Theory. The during-experience stage centers on the food delivery interaction itself and is analyzed within the framework of the Experiential Value Approach. The post-experience phase focuses on the influence of the delivery experience on consumer satisfaction and behavioral intentions. Furthermore, the study explores whether the level of enjoyment derived from eating alone moderates the relationship between the delivery experience and the outcome variables of satisfaction and behavioral intention. Field research was conducted in Antalya, selected for its high digital service adoption and widespread use of food delivery platforms. Employing a quantitative research design, data were collected via surveys using purposive and convenience sampling. Both face-to-face and online methods were used to gather responses from a total of 537 participants. The structural equation modeling (SEM) results revealed that perceived risk had a significant negative effect on both mobile application usage and the perceived experiential value of the food delivery experience. Conversely, mobile app usage was found to positively impact experiential value. In turn, experiential value significantly influenced consumer satisfaction and behavioral intentions, while satisfaction also positively affected behavioral intentions. However, the level of enjoyment associated with solitary dining did not exhibit a statistically significant moderating effect on the relationships between the online food delivery experience and the outcome variables.