Tefenni folklorunda geçiş dönemleri (Doğum, evlenme, ölüm)
Transitional periods in Tefenni folklore (Birth, marriage, death)
- Tez No: 963683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışma, Burdur iline bağlı Tefenni ilçesinde yaşamakta olan halkın, sözlü ve yazılı kaynaklardan elde edilmiş doğum, evlenme ve ölüm ile ilgili âdet ve inanmalarını ele almaktadır. Geçiş dönemleri olarak ele alınan bu gelenekler, insanın ilk sesten son nefesine kadar olan süreci kapsamaktadır. Bu sürece ait kültür unsurları alan araştırması metodu ve mülâkat yöntemi ile gerçekleştirilen görüşmelerle tespit edilmiştir.“Tefenni Folklorunda Geçiş Dönemleri (Doğum, Evlenme, Ölüm)”adlı bu çalışmada ele alınan geleneksel uygulamalar, kültürel ve sosyal farklılıklarla birlikte hız kesmeden değişmektedir. Geleneksel uygulamaların korunması, genç nesillere aktarılması için bu geleneklerin tespit edilmesi önem arz etmektedir. Çalışmamızda bu bağlamda, geçmişten günümüze değişen geleneklerin varlığı tespit edilmiş, yöreye has kültürel kodları çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışma dört ana bölüm ve çeşitli alt başlıklardan oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında Tefenni'nin tarihi, coğrafi ve kültürel yapısı hakkında bilgiler verilmiş, çalışmamızın konusu, amacı, yöntem teknikleri ve sınırlılıkları belirtilmiştir. Birinci bölümde doğum gelenekleri, ikinci bölümünde evlenme gelenekleri, üçüncü bölümünde ölüm gelenekleri ve dördüncü bölümde de geçiş dönemi uygulamalarının göstergebilimsel yöntemle analizi ele alınmıştır. Her ana başlık, geleneğin öncesi, sırası ve sonrası yapılanlar olmak üzere üç aşamalı olarak tasnif edilmiştir. Sonuç bölümünde ise hazırlanan çalışmanın genel değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the customs and beliefs related to birth, marriage, and death of the people living in Tefenni, a district of Burdur province, based on oral and written sources. These traditions, regarded as transitional periods, encompass the process from the first sound to the last breath of a person. The cultural elements of this process were identified through interviews conducted using the field research method. In this study titled“Transitional Periods in Tefenni Folklore (Birth, Marriage, Death)”, the traditional practices examined are rapidly changing along with cultural and social differences. Identifying these traditions is crucial for preserving them and passing them on to younger generations. In this context, our study has identified the existence of changing traditions from the past to the present and attempted to decode the cultural codes unique to the region. The study consists of four main sections and various subheadings. The introduction provides information about the historical, geographical, and cultural structure of Tefenni, along with the subject, purpose, methods, techniques, and limitations of our study. The first section addresses birth traditions, the second section covers marriage traditions, the third section examines death traditions and the fourty section analysis of the use of indicators in the transition period practices was discussed. Each main heading is categorized into three phases: before, during, and after the tradition. The conclusion section includes a general evaluation of the study.