Turist rehberlerine bir anlatım önerisi olarak Anadolu'daki Antik Çağ hamamları
Ancient baths in Anatolia as a narrative suggestion to tour guides
- Tez No: 963690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞAH ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turist Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kültür turizminin başlıca çekiciliklerinden biri olan antik kentler içerisinde kentin ruhunu ve düşünce yapısını bizlere en iyi şekilde aktaran öğelerden birisi hamam yapılarıdır. Bu yapıların mimari özelliklerinin yanı sıra dönemin toplumu ile etkileşimleri ve günlük yaşamdaki yerlerinin anlaşılması bu toplumları anlamada önemli bir adımdır. Bu noktada profesyonel turist rehberlerine hem turizm sektörünün en önemli paydaşlarından biri olarak hem de kültürel mirasın birer temsilcisi olarak önemli bir rol düşmektedir. Bu çalışmada Profesyonel turist rehberlerinin bu yapıları nasıl aktardığının anlaşılması ve söz konusu anlatımların geliştirilmesi ve hamam yapılarının turistik çekiciliğinin artırılması için öneriler sunulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Anadolu sınırları içerisinde bulunan eski çağ hamam komplekslerinin dönemin sosyal, ekonomik ve siyasal yapısını nasıl etkilediklerini ve bu kültürel yapıların turizmin önemli bir parçası olan turist rehberleri tarafından nasıl aktarıldığı fenomenolojik bir yaklaşımla ele alınmıştır. Elde edilen bulgular hem içerik analizi hem de betimsel analizle yorumlanmış ve görselleştirilerek sunulmuştur. Bulgulara göre Antik Çağ hamamları, kültürel mirasın korunması ve kültür turizminin geliştirilmesi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğu, turist rehberlerinin ise bu alanların tanıtımında temel bir rol oynadığı ancak, bu yapıların sürdürülebilirliğini sağlamak ve turistik cazibesini artırmak için hem rehberlik hem de yönetim alanında önemli adımlar atılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the ancient cities, which are one of the main attractions of cultural tourism, one of the elements that best convey the spirit and mindset of the city to us is the bath structures. Understanding the architectural features of these structures as well as their interaction with the society of the period and their place in daily life is an important step in understanding these societies. At this point, professional tourist guides have an important role both as one of the most important stakeholders of the tourism sector and as representatives of cultural heritage. In this study, it is aimed to understand how professional tourist guides convey these structures and to offer suggestions for improving these narratives and increasing the touristic attractiveness of bath structures. In this direction, how the ancient bath complexes within the borders of Anatolia affected the social, economic and political structure of the period and how these cultural structures are conveyed by tourist guides, who are an important part of tourism, are discussed with a phenomenological approach. The findings were interpreted and visualized through both content analysis and descriptive analysis. According to the findings, it has been determined that the ancient baths have a great potential in terms of the protection of cultural heritage and the development of cultural tourism, and that tourist guides play a fundamental role in the promotion of these areas, but that important steps should be taken in both guidance and management to ensure the sustainability of these structures and to increase their touristic attractiveness.