Ratlarda kadmiyum klorür ile oluşturulan kronik karaciğer ve böbrek hasarı üzerine royal jelly(arı sütü) ve alfa lipoik asitin etkisi
The effect of royal jelly and alpha lipoic acid on chronic liver and renal damage induced by cadmium chloride in rats
  1. Tez No: 963703
  2. Yazar: KÜBRA YAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE ÇAKIR BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasında, ağır metal toksisitesi içinde önemli bir yer tutan kadmiyumun (Cd) neden olduğu kronik karaciğer ve böbrek hasarına karşı, güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinen arı sütü (AS) ve alfa lipoik asit (ALA)'in olası koruyucu ve iyileştirici etkileri sistematik olarak araştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, kadmiyum klorür (CdCl₂) maruziyeti sonucu oluşan oksidatif stres, doku hasarı ve enflamasyon gibi zararlı etkilerin AS ve ALA gibi doğal antioksidan ajanlar ile azaltılıp azaltılamayacağını belirlemektir. Bu doğrultuda ortaya konan hipotez, AS ve ALA'nın CdCl₂ kaynaklı karaciğer ve böbrek hasarını önleyebileceği, oksidatif stres belirteçlerini iyileştirebileceği ve hücresel düzeyde anti-apoptotik ve anti-inflamatuvar etkiler gösterebileceği yönündedir. Çalışmada, Wistar Albino ırkı 8 haftalık 72 erkek rat rastgele olarak her biri 12 hayvandan oluşan altı gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunun yanı sıra yalnızca AS verilen grup, yalnızca ALA verilen grup, yalnızca CdCl₂ uygulanan grup, CdCl₂ ile birlikte AS uygulanan grup ve CdCl₂ ile birlikte ALA uygulanan grup oluşturulmuştur. Altı hafta süren deney sonunda, karaciğer ve böbrek dokuları histopatolojik olarak değerlendirilmiş, ayrıca Caspase-3, TNF-α, Iba-1 ve KIM-1 gibi immünohistokimyasal belirteçlerin ekspresyon düzeyleri incelenmiştir. Serum biyokimya analizlerinde AST, ALT, albümin, glukoz, trigliserit, kolesterol, BUN ve kreatinin seviyeleri ölçülmüştür. Oksidatif stresin değerlendirilmesi amacıyla serum malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon (GSH) düzeyleri belirlenmiş, ayrıca karaciğer dokusunda Cd, Zn, Cu, Fe, Se, Mg ve Ca düzeyleri analiz edilmiştir. Bulgular, yalnızca CdCl₂ uygulanan ratlarda karaciğer ve böbreklerde ciddi histopatolojik hasarların oluştuğunu, immünohistokimyasal olarak apoptoz ve inflamasyon belirteçlerinde anlamlı artış meydana geldiğini göstermiştir. AS ve ALA uygulanan gruplarda ise bu artışların kısmen azaldığı, ancak histopatolojik hasarın anlamlı düzeyde önlenemediği belirlenmiştir. Biyokimyasal açıdan ise CdCl₂ ile birlikte AS veya ALA verilen gruplarda serum AST, ALT, BUN, kreatinin gibi doku hasarı göstergelerinde düşüş, albümin seviyelerinde ise artış gözlenmiştir. Ayrıca oksidatif stres göstergesi olan MDA seviyeleri AS ve ALA verilen gruplarda azalmış, SOD ve GSH aktiviteleri ise sınırlı da olsa artış göstermiştir. Sonuç olarak, AS ve ALA'nın kronik CdCl₂ toksisitesine karşı biyokimyasal parametrelerde ve bazı immünohistokimyasal belirteçlerde kısmi iyileşmeler sağladığı, ancak histopatolojik açıdan anlamlı bir koruyucu etki göstermediği anlaşılmıştır. Bu nedenle AS ve ALA'nın farklı doz ve sürelerde uygulanarak daha etkili olup olmadığını ortaya koymak amacıyla ileri düzey araştırmalar yapılmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the potential protective and therapeutic effects of royal jelly (RJ) and alpha-lipoic acid (ALA), both known for their strong antioxidant properties, were systematically investigated against chronic liver and kidney damage induced by cadmium (Cd), a heavy metal with significant toxic potential. The primary objective of the study was to determine whether the detrimental effects of cadmium chloride (CdCl₂) exposure—such as oxidative stress, tissue damage, and inflammation—could be mitigated by natural antioxidant agents like RJ and ALA. The hypothesis proposed was that RJ and ALA could prevent CdCl₂-induced hepatic and renal damage, improve oxidative stress markers, and exert anti-apoptotic and anti-inflammatory effects at the cellular level. A total of 72 eight-week-old male Wistar Albino rats were randomly divided into six groups of 12 animals each: a control group, a group receiving only RJ, a group receiving only ALA, a group exposed only to CdCl₂, a group receiving both CdCl₂ and RJ, and a group receiving both CdCl₂ and ALA. After a six-week experimental period, liver and kidney tissues were evaluated histopathologically, and the expression levels of immunohistochemical markers such as Caspase-3, TNF-α, Iba-1, and KIM-1 were analyzed. Serum biochemical parameters including AST, ALT, albumin, glucose, triglycerides, cholesterol, BUN, and creatinine were measured. To assess oxidative stress, serum levels of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), and glutathione (GSH) were determined. In addition, liver tissue levels of Cd, Zn, Cu, Fe, Se, Mg, and Ca were analyzed. The findings demonstrated that rats exposed solely to CdCl₂ developed significant histopathological damage in the liver and kidneys, along with a notable increase in apoptosis and inflammation markers at the immunohistochemical level. In the groups treated with RJ or ALA, these increases were partially attenuated, although the histopathological damage was not significantly prevented. Biochemically, the groups receiving CdCl₂ together with RJ or ALA showed reduced levels of tissue damage indicators such as AST, ALT, BUN, and creatinine, and increased levels of albumin. Moreover, MDA levels—a marker of oxidative stress—were reduced, and SOD and GSH activities showed a limited increase in these treatment groups. In conclusion, RJ and ALA provided partial improvements in biochemical parameters and certain immunohistochemical markers against chronic CdCl₂ toxicity, but failed to offer significant histopathological protection. Therefore, further advanced studies are warranted to determine whether different doses and durations of RJ and ALA administration could yield more effective results.