İnsülin ile tedavi edilen tip 1 diyabetik rat modellerinde kadmiyum klorürün eritrosit enzimlerine etkisi ve lipoik asitin iyileştirici etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of cadmium chloride on erythrocyte enzymes and therapeutic effects of lipoic acid in type 1 diabetic rat models treated with insulin
  1. Tez No: 271799
  2. Yazar: NEŞE KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Streptozotosin (STZ) ile oluşturulmuş tip 1 diyabetik ratlara uygulanan kadmiyum klorür ve lipoik asitin (LA) eritrosit enzimlerine etkisi araştırıldı. Diabetes Mellitus, bozulmuş insülin salgısıyla karakterize, karbonhidrat, yağ, protein metabolizmasının bir hastalığıdır. Diyabetli sayısındaki artış, kentleşme ve endüstrileşmenin gelişmesi gibi çevresel faktörler nedeniyledir. Kadmiyum çevresel ve endüstriyel kirleticidir, organizmalarca alınır, antioksidan sistemin ve glikoz metabolizmasının enzimleri ile yağ biyosentezini etkileyerek toksisitesini gösterir. Lipoik asit, oksidan hasarı onarıcı ve lipid peroksidasyonunu önleyici etkisiyle kullanılan antioksidandır.Gruplar; kontrol, diyabetik kontrol, STZ+İnsülin, STZ+kadmiyum klorür, STZ+İnsülin+kadmiyum klorür, STZ+ kadmiyum klorür +LA STZ+İnsülin+ kadmiyum klorür +LA şeklinde oluşturuldu. Eritrosit ve karaciğerde hekzokinaz (HK) ve piruvat kinaz (PK) enzim aktiviteleri ölçüldü.Karaciğer ve eritrositlerde, kontrole göre STZ uygulanan grupta HK aktivitesi düşerken (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, effects of cadmium chloride and lipoic acid (LA) on erythrocyte enzymes in streptozotocin (STZ)-induced type 1 diabetic rats were investigated. Diabetes Mellitus is a disease of carbohydrate, fat, protein metabolism that characterized by impaired insulin secretion. Increase in amounts of diabetics is because of environmental agents like urbanization and industrialization development. Cadmium is an environmental and industrial pollutant, is taken by organisms, shows its toxicity with affects enzymes of antioxidant system and glucose metabolism and fat bioshynthesis. Lipoic acid is an antioxidant which is used with effect of preventing lipid peroxidation and repairing oxidant injury.Groups were formed as control, diabetic control, STZ+Insulin, STZ+cadmium chloride, STZ+Insulin+cadmium chloride, STZ+cadmium chloride+LA, STZ+İnsülin+ cadmium chloride +LA.While hexokinase (HK) activity increased in STZ group in both liver and erythrocyte according to control group (p0.05).