59,5 keV'de 72≤ Z ≤ 92 aralığındaki bazı elementlerin L alt tabaka ve toplam L tabaka fotoelektrik tesir kesitlerinin ölçülmesi
Measurements of L subshell and total L shell photoeffect cross-sections for some elements in the atomic range 72≤ Z ≤ 92 at 59,5 keV
  1. Tez No: 96371
  2. Yazar: ALİ GÜROL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULHALİK KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hf, Ta, W, Au, Hg, Tl, Pb, Bi, Th ve U elementlerinden yayınlanan karakteristik L X- ışınlan bir Si(Li) yarı iletken detektör kullanılarak ölçüldü. Numuneleri uyarmak için 100 mCi şiddetinde 241Am nokta kaynaktan yayınlanan 59,5 keV enerjili y-ışınları kullanıldı. Elde edilen spektrumlar Microcal Origin (Version: 3.5) programı kullanılarak analiz edildi ve o^, oLy], aL?, oLr44, ve oLYs floresans tesir kesitleri hesaplandı. Hesaplanan a^, aLYl ve oLy 8 fl°resans tes“”kesitleri, floresans verimler, Coster- Kronig geçiş ihtimalleri ve L X-ışını geçiş hızları kullanılarak L alt tabaka fotoelektrik tesir kesitleri elde edildi. Bunlardan toplam L tabakası fotoelektrik tesir kesitleri bulundu. Hesaplanan Lı, L2 ve L3 alt tabaka fotoelektrik tesir kesitleri Scofield'ın teorik Hartree- S later fotoelektrik tesir kesiti değerleriyle ve toplam L tabakası fotoelektrik tesir kesitleri Scofield'ın teorik Hartree-Slater fotoelektrik tesir kesiti değerleriyle ve Arora et al. 'in (1981) mevcut deneysel sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Hesaplanan değerler ile teorik ve diğer deneysel değerler arasında iyi bir uyumun olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Characteristic L X-rays emitted from Hf, Ta, W, Au, Hg, Tl, Pb, Bi, Th, and U were measured by using a Si (Li) semiconductor detector. To excite the samples, y-rays emitted from a 100 mCi 241Am point source were used. °Lo» 0Ln> a 1*06.8' °LY44" ^ °lys fluorescence cross sections were calculated by analysing the spectra with Microcal Origin (Version: 3.5) software programme. Calculated o^, oLyi, and oLy fluorescence cross sections were converted to L subshell photoeffect cross sections by using fluorescence yields, Coster-Kronig transition probabilities, and L X-ray transition rates. Total L shell photoeffect cross sections were determined as sum of the L subshell photoeffect cross sections. Determined L subshell photoeffect cross sections were compared with the theoretical Hartree-Slater L subshell photoeffect cross sections of Scofield, and L shell photoeffect cross sections were compared with the theoretical Hartree-Slater L shell photoeffect cross sections of Scofield and present experimental results of Arora et al. (1981).