Okçularda solunum kas ısınmasının atış performansına etkisi
The effect of respiratory muscle warm-up on shooting performance in archers
  1. Tez No: 686679
  2. Yazar: KEMALETTİN SEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı okçularda solunum kas ısınmasının atış performansına etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaş ortalaması 15,1±0,87 yıl olan 10 makaralı yay okçuluk sporcusu katılmıştır. Sporcuların vücut kompozisyon ölçümleri DESİS B5 cihazı, solunum fonksiyon testleri Spirometre ile solunum kas kuvvetleri ise microRPM cihazı kullanılarak belirlendi. Tüm sporculara genel ısınma (GI), genel ısınma + solunum kası ısınması (GI+SKI) ve genel ısınma + plasebo solunum kası ısınması (GI+PLI) prosedürleri iki gün arayla uygulandı. Isınma prosedürü sonrasında Türkiye Okçuluk Federasyonu salon yarışmaları sıralama atış kurallarına göre her bir okçuya 18 metreden toplam 60 ok atışı yaptırıldı ve toplam puanları kaydedildi. Değişkenler arası ilişkilerin analizinde Pearson Korelasyon, protokoller içi ve arası farklılıkların analizinde Repeated Measure Anova Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the effect of respiratory muscle warm-up on shooting performance in archers. Materials and Methods: Ten compound bow archery athletes with a mean age of 15.1±0.87 years were involved in the study. The athletes' body composition measurements were determined using the DESİS B5 device, respiratory function tests were determined using Spirometer, and respiratory muscle strengths were determined using a microRPM device. General warm-up (GI), general warm-up + respiratory muscle warm-up (GI+SKI), and general warm-up + placebo-respiratory muscle warmup (GI+PLI) procedures were applied to all athletes with an interval of two days. After each warm-up procedure, a total of 60 arrows were shot from 18 meters according to the ranking shooting rules of the Turkish Archery Federation for indoor competitions, and the total scores were recorded. Pearson Correlation tests were used to analyze the relationships between variables, and the Repeated Measure Anova Tests were used to analyze the differences within and between protocols.