Kostik Özofajitli çocuklarda magnezyum sülfatın perioperatif solunum komplikasyonlarına etkisi
The effect of magnesium sulphate on perioperative respiratory complications in childeren with chostic eusophagitis
- Tez No: 248654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Kostik madde içimine bağlı üst gastrointestinal sistem yanıkları ile hastaneye önemli sayıda çocuk başvurmaktadır. İrritan madde içilmesi sırasında üst solunum yolu ve irritan buharla alt solunum yolunda da lezyonlar görülebilmektedir. Bu vakalarda önce tanı, daha sonra da tedavi amacıyla özofagoskopi ve striktür oluştuğunda dilatasyon uygulanmaktadır. Striktür gelişen çocuklarda yutma problemleri ile beraber kronik aspirasyon ciddi kronik alt solunum yolu infeksiyonuna yol açmaktadır. Dolayısı ile bu çocukların anestezisi işlemin kendisi, var olan solunum yolu irritasyonu ve peroperatif kullanılan ilaçların yarattığı histamin deşarjına bağlı olarak perioperatuar dönemde istenmeyen solunum yolu problemleri ile komplike hale gelmektedir. Perioperatuar solunum yolu komplikasyonlarında tedavi kadar profilaktik girişimlerin de önemli yeri vardır.Doğal kalsiyum antagonisti olan magnezyum (Mg) organizmada pek çok yerde rol alır. Mg düz kaslar üzerine gevşetici etkilidir, katekolamin deşarjını baskılar. Damar ve bronş düz kası üzerindeki etkisi nedeniyle hipertansiyonu kontrol eder, bronkodilatasyon sağlar .Bu çalışmamızda korozif özofajiti bulunan, ösofagoskopik ve özofagus dilatasyonu yapılması planlanan 43 çocuk hastanın 23'üne, işlem öncesinde intravenöz (i.v.) yoldan 30 mg/kg magnezyum sulfat 50 ml serum fizyolojik içinde 30 dakikada uygulandı. 20 hastada 50 ml serum fizyolojik intravenöz(i.v.) yoldan 50ml serum fizyolojik uygulandı. Non-invazif kan basıncı, EKG, SpO2 beş dakika aralıklarla preoperatif dönemde, indüksiyon sırasında, peroperatif dönemde, ekstübasyon sırasında ve postoperatif dönemde modifiye Alderete skoru 8 ve üstü olana kadar kaydedildi. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile değerlendirildi. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Bağımsız t testi (İndependent samples t test) kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
There are serious numbers of incidents with upper gastrointestinal burns related to caustic substance taken by children. There seem to lesions in upper respiratory system and lower respiratory system by means of irritation evaporation during the process of taking irritation substance. In this type of incidents , at first diagnosis and , then oesophagoscopy for treatment and dilatation when sitricture forms. Chronic aspiration causes stricture developed children to gulp problems and serious lower respiration system infections. Therefore, anesthesia of these children with the existing respiration system irritation and histamine discharge created by drugs used in the preoperational period is complicated with undesirable respiration system complications during the preoperational period. There is an important position of prophylactics attempts besides treatment in preoperational respiration system complications.Magnesium as a natural calcium antagonist takes role in most part of organism. Mg relaxes straight muscle, dominates cathecolamine discharge. Vessels and bronchus control hypertension because of its effect on straight muscles and prove bronchodilitation. As a result of these physiologic effects, it starts to take positon on the practices of modern anesthesia.In this study, we aim to observe the effects of preprocess intravenoz (i.v.) magnesium sulfate application on oesophagoscopic and esophagus dilitation planned children, who have krozif oesophagi, on respiration system complications. In our study, there were oesophagoscopic and esophagus dilatation planned 43 children, who have krozif oesophagi. 30 mg/kg magnesium sulfate in 50 ml serum physiological is applied to23 of them by the method of intravenoz (i.v.) in preoperational period for 30 minutes. 50 ml serum physiological is applied to 20 of them by the method of intravenoz (i.v.). Non-invasive blood pressure, EKG, SpO2 were recorded in five minutes time intervals during induction in preoperative period and they were recorded in five minutes time intervals during extubation in post operative period until Alderete score becomes 8 and above. The evaluation of these quantitive data has been carried out through the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) computer programme. Independent sample t-test was used to compare group in parameters. As for copmparing the qualitative data, Ki-Kare test was used.