Ananas kabuğundan farklı çözücüler ve formlarla elde edilen ekstraktların biyoaktif bileşen profili, antioksidan aktivitesi ve Drosophıla melanogaster'de biyolojik etkileri
Bioactive compound profile, antioxidant activity, and biological effects in Drosophila melanogaster of extracts obtained from pineapple peel using different solvents and forms
- Tez No: 963773
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bitkisel atıkların araştırılması ve yeniden kazanımı hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından kritik öneme sahiptir. Bu kapsamda yapılan araştırmalar, gıda atıklarının değerlendirilmesi yoluyla döngüsel ekonomiye katkı sağlarken, aynı zamanda insan sağlığını destekleyebilecek yeni doğal bileşenlerin keşfine de yol açmaktadır. Bu çalışma, ananas kabuğunun farklı çözücü ve formlardan (etanol, metanol, su ekstraktları ve toz demleme/çay formları) elde edilen ekstraktların biyoaktif bileşen içeriği, antioksidan aktivitesi ve biyolojik etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında, ananas kabuğunun fenolik ve flavonoid bileşikleri, DPPH serbest radikal giderme aktivitesi, LC-MS/MS ile bileşen analizi ve Drosophila melanogaster modelinde larval mortalite ile biyokimyasal parametreler (TAS, TOS, OSİ) üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ananas kabuğu toz demleme formu (AKTD), toplam fenolik madde ve flavonoid içeriği açısından en yüksek performansı göstermiştir. Metanol ekstraktı (AKMe), fenolik çeşitlilik ve konsantrasyon bakımından öne çıkarken, su ekstraktı (AKSu) beklenmedik şekilde rozmarinik asit gibi bileşikler içermiştir. Tüm ekstraktlar yüksek DPPH radikal süpürücü aktivite (%79'un üzerinde) sergilemiştir. Çay formu (AKÇ), yüksek konsantrasyonlarda en etkili antioksidan aktiviteyi göstermiştir. AKTD ve AKÇ, larval mortalite testlerinde en düşük toksisiteyi ve en yüksek oksidatif stres korumasını sağlamıştır. Biyokimyasal analizlerde, bu formların total antioksidan seviyesini (TAS) artırdığı, total oksidan seviyesini (TOS) ve oksidatif stres indeksini (OSİ) düşürdüğü tespit edilmiştir. Ananas kabuğu, kateşin ve taxifolin gibi nadir bileşikler içermiş, bu da nutrasötik potansiyelini artırmıştır. Ananas kabuğu, özellikle toz demleme ve çay formlarıyla, yüksek biyoaktif bileşen içeriği ve antioksidan özellikleri nedeniyle fonksiyonel gıda, nutrasötik ve farmakolojik uygulamalarda değerlendirilebilecek değerli bir kaynaktır. Su ekstraktının düşük toksisitesi, güvenli kullanım avantajı sunarken; etanol ve metanol ekstraktları farmakolojik araştırmalar için uygun bulunmuştur. İleriki çalışmalarda, farklı ekstraksiyon tekniklerinin optimizasyonu, biyoyararlanım çalışmaları ve klinik öncesi araştırmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research and recovery of plant waste is critically important for both economic and environmental sustainability. Studies conducted in this field contribute to the circular economy through the valorization of food waste, while also leading to the discovery of new natural compounds that can support human health. This study aimed to investigate the bioactive compound content, antioxidant activity, and biological effects of pineapple peel extracts obtained through different solvents and forms (ethanol, methanol, aqueous extracts, and powder/tea infusion forms). The research evaluated the phenolic and flavonoid compounds, DPPH radical scavenging activity, LC-MS/MS compositional analysis, and the effects on Drosophila melanogaster larval mortality and biochemical parameters (TAS, TOS, OSI). Pineapple peel powder infusion (PAPP) showed the highest total phenolic and flavonoid content. Methanol extract (PAMe) exhibited superior phenolic diversity and concentration, while the aqueous extract (PAW) unexpectedly contained compounds such as rosmarinic acid. All extracts demonstrated high DPPH radical scavenging activity (>79%). The tea infusion form (PAT) displayed the most potent antioxidant activity at higher concentrations. AKTD and AKÇ exhibited the lowest toxicity and the highest oxidative stress protection in larval mortality tests. Biochemical analyses revealed that these forms increased total antioxidant status (TAS) while reducing total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI). Rare compounds such as catechin and taxifolin were identified, enhancing the nutraceutical potential of pineapple peel. Pineapple peel, particularly in powder infusion and tea forms, is a valuable resource for functional foods, nutraceuticals, and pharmacological applications due to its high bioactive content and antioxidant properties. The aqueous extract's low toxicity suggests safe usage, while ethanol and methanol extracts are suitable for pharmacological research. Future studies should focus on optimizing extraction techniques, bioavailability assessments, and preclinical trials.