ABD'nin Suriye iç savaşı'ndaki hibrit savaş stratejisinin analizi (2011-2023)
An analytical study of The United States' hybrid warfare strategy in the context of the Syrian civil war (2011–2023)
- Tez No: 963788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
15 Mart 2011 tarihinde Suriye'de başlayan halk protestoları, Arap Baharı sürecinden etkilenerek rejim karşıtı gösterilere dönüşmüştür. Ülkedeki siyasi baskı, ekonomik sıkıntılar ve sosyal adaletsizlikler, halkın rejim değişikliği talepleriyle sokaklara dökülmesine neden olmuştur. Gösteriler zamanla silahlı çatışmalara evrilmiş, bu da ülkeyi derin bir iç savaşa sürüklemiştir. Savaş sadece rejim ve muhalefet arasında değil, aynı zamanda yerel ve uluslararası aktörlerin çıkar çatışmaları arasında da yaşanmıştır. Suriye krizi, savaş anlayışının da dönüşümüne zemin hazırlamıştır. Geleneksel savaş biçimlerinin yerini, teknolojik gelişmelerin etkisiyle hibrit savaş stratejileri almıştır. Bu stratejiler; askeri operasyonların yanı sıra siyasi, ekonomik, kültürel ve dijital araçların eşzamanlı kullanımını içerir. Hibrit savaş, hedef ülkeyi doğrudan işgal etmek yerine içeriden zayıflatmayı amaçlayan çok katmanlı bir yaklaşımı temsil eder. Amerika Birleşik Devletleri, Suriye iç savaşına yönelik tutumunda hem sert güç (askeri müdahale, vekil güçler) hem de yumuşak güç (ekonomik yaptırımlar, bilgi savaşı) araçlarını kullanarak hibrit stratejileri benimsemiştir. Bu çerçevede ABD, Suriye'yi zayıflatmayı, kendi jeopolitik hedeflerini gerçekleştirmeyi ve“Yeni Orta Doğu”planını uygulamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The public protests that erupted in Syria on March 15, 2011, were influenced by the wave of uprisings known as the Arab Spring and soon turned into anti-regime demonstrations. The prevailing political repression, economic hardships, and social injustice in the country drove the population to demand regime change. These demonstrations escalated into armed conflict, plunging the country into a deep and prolonged civil war. Over time, the conflict extended beyond the Syrian regime and opposition forces to encompass complex rivalries among local, regional, and international actors. The Syrian crisis also marked a transformation in the nature of warfare. Traditional modes of combat gradually gave way to hybrid warfare strategies shaped by technological advances. These strategies involve the simultaneous use of military operations along with political, economic, cultural, and digital tools. Hybrid warfare represents a multifaceted approach that seeks to destabilize the target state internally rather than through direct occupation. During the Syrian civil war, the United States adopted a hybrid strategy that incorporated both hard power (military interventions, proxy forces) and soft power (economic sanctions, information warfare). Through this approach, the U.S. aimed to weaken Syria, achieve its own geopolitical objectives, and implement the“New Middle East”project.