Gerçekçi matematik eğitimi ile ilkokul öğrencilerinin üstbilişlerinin geliştirilmesi
Developing primary school students' metacognition thrugh realistic mathematics education
- Tez No: 963795
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ACAR YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İlkokul öğrencilerinin Gerçekçi Matematik Eğitimi yoluyla matematik problemleri çözerken üst biliş becerilerinin nasıl gerçekleştiği ve bu becerinin geliştirilme sürecinin ayrıntılı olarak incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmada araştırma deseni olarak eylem araştırması kullanılmıştır. Çalışma grubunu Aydın ilinde devlet okulunda öğrenim gören dokuz dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu öğrencilerini belirlemek için uygulama öncesinde matematik problemi verilerek ön değerlendirme yapılmıştır. Ölçüt olarak belirlenen üst biliş göstergelerinde eksik becerilere sahip, RAM raporu bulunmayan dokuz tane dördüncü sınıf öğrencisi çalışma grubuna dahil edilmiştir. Gruplara ayrılan öğrenciler bireysel olarak çalışmış ancak grup arkadaşlarıyla etkileşim desteklenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak matematik problemi, dereceli puanlama anahtarları, ve araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. Matematik problemleri ile veri toplanırken sesli düşünme protokolü uygulanmıştır. Matematik problemleri Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımına uygun olarak hazırlanmıştır. Eylem döngüleri sonunda yapılan analizler sonucu bir sonraki eylem planında düşünüyorum kartı, akran düşünme kartı, öz değerlendirme kartı vb. hazırlanarak eylem planlarında eksikler doğrultusunda düzenlemeler yapılmıştır. Uygulama altı hafta boyunca dört eylem döngüsü şeklinde sürmüştür. Çalışma sonunda kullanılan yöntem ve stratejiler ile uygulanan eylem planlarının öğrencilerin üst bilişsel becerilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which aimed to examine in detail how primary school students' metacognitive skills develop when solving mathematical problems through Realistic Mathematics Education and the process of developing these skills, employed an action research design. The study group consisted of nine fourth-grade students attending a public school in Aydın. A pre-assessment was conducted before the study to determine the students in the study group by providing a mathematical problem. Nine fourth-grade students who lacked skills in the metacognitive indicators specified as criteria and who did not have a RAM report were included in the study. Students, divided into groups, worked individually, but interaction with their groupmates was encouraged. Data collection tools in the study included a mathematical problem, a rubric, and a researcher's journal. A think-aloud protocol was implemented when collecting data using math problems. The math problems were prepared in accordance with the Realistic Mathematics Education approach. Following the analysis of the action cycles, a“thinking”card, a“peer thinking”card, and a“self-assessment”card were prepared for the next action plan, and adjustments were made to address any deficiencies in the action plans. The study continued in four action cycles over six weeks. The study concluded that the methods and strategies employed, along with the action plans implemented, improved students' metacognitive skills.