Anadolu kilim motiflerinin çağdaş türk sanatındaki etkisi ve medya araçları ile yeniden yorumu
The impact of Anatolian kilim motifs on contemporary turkish art and their re-interpretation with media tools
  1. Tez No: 963825
  2. Yazar: ARZU KANTEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ NURİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geleneksel Anadolu kilim motifleri, toplumsal belleğin, kimliğin ve kültürel anlatımın önemli bir yansıtıcısı olmuştur. Ancak çağımızda gelişen teknolojiler ve küreselleşmenin etkisiyle görsel kültürdeki yerini zamanla kaybetmeye başlamıştır. Bu durum, kültürel sürekliliğin kesintiye uğramasına ve geleneksel simgelerin çağdaş sanat pratiklerinden dışlanmasına neden olmuştur. Söz konusu problem, yalnızca motiflerin estetik değerini değil, aynı zamanda taşıdıkları sembolik ve tarihsel anlamların da kaybolasına yol açmaktadır. Bu tez çalışasının amacı, Anadolu kilim motiflerinin kültürel ve simgesel değerini koruyarak, bu motiflerin çağdaş Türk sanatındaki temsillerini incelemek ve sayısal medya araçları ile nasıl yorumlanabileceğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada geleneksel kilim sanatı ve hem Türkiye'de hem de dünyada çalışmalarında geleneksel sanatı kullanan sanatçıların eserleri amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenmiş, tarihsel süreci, sembolik ve kültürel değerler bağlamında ele alınarak, analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda veri toplama yöntemleri, Feldman Yöntemi, Panofsky Yöntemi ve Kültürel Analiz Yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional Anatolian kilim motifs have become important reflectors of collective memory, identity, and cultural expression. However, with the influence of developing technologies and globalization, they have gradually begun to lose their place in visual culture. This has led to the interruption of cultural continuity and the exclusion of traditional symbols from contemporary art practices. This problem leads not only to the loss of the motifs' aesthetic value but also to the loss of their symbolic and historical meanings. The aim of this thesis is to examine the representation of Anatolian kilim motifs in contemporary Turkish art, while preserving their cultural and symbolic value, and to reveal how they can be interpreted through digital media. This study uses a purposive sampling method to identify traditional kilim art and the works of artists from both Turkey and around the world who utilize traditional art in their work. The historical process is analyzed within the context of symbolic and cultural values. In this context, the Feldman Method, the Panofsky Method, and Cultural Analysis Methods were used as data collection methods.