Elektronik ticaret ile işletme performansı ve girişimcilik eğilimi arasındaki ilişki: Bursa Hanlar Bölgesi örneği
The relationship between electronic commerce and operating performance and entrepreneurship tendency: Bursa Hans Region example
- Tez No: 963826
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Elektronik ticaretin daha da önem kazanması, işletmelerin sadece pazarlama ve satış süreçlerinde değil, aynı zamanda girişimcilik yaklaşımlarında ve performans düzeylerinde de önemli dönüşümlerin oluşmasına yol açmıştır. Ticari faaliyetlerin daha fazla dijital hale gelmesi, işletmelere daha geniş pazarlara erişim ve rekabet avantajı sağlarken, aynı zamanda yenilikçilik ve fırsatları değerlendirme gibi girişimcilik eğilimlerini de tetiklemektedir. Elektronik ticarete geçmeyen işletmeler de ise geleneksel yapı korunmaktadır. Bu durumun, girişimcilik eğilimi ile performansı kısıtladığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, elektronik ticaret ile işletme performansı ve girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, Bursa ili sınırları içindeki Hanlar Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmeleri kapsamaktadır. Çalışmadaki veriler yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Ankete bölgede faaliyet gösteren işletmelerin 298 tanesi katılmış olup katılan işletmelerin 143 tanesi elektronik ticaret yaparken, işletmelerin 155 tanesinin ise elektronik ticaret yapmadığı belirlenmiştir. Elde edilen verilere normallik analizi, regresyon, korelasyon analizleri SPSS V27.0 (IBM) kullanılarak uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için elektronik ticaret yapan 143 işletme analiz kapsamında değerlendirilmiştir. Bunun dışında elektronik ticaret yapmayan işletmelerin, işletme performansıyla elektronik ticaret yapan işletmelerin işletme performansı karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında, elektronik ticaret yapan ve yapmayan işletmelerin, işletme performansı karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin iç tutarlılığını belirlemek amacıyla yapılan güvenilirlik analizlerinde Cronbach Alpha değerlerinin 0.80'in üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, yapılan analizlerin yüksek derecede güvenilir olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonucunda elektronik ticaret, işletme performansı ve girişimcilik eğilimi arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elektronik ticaretin işletme performansı ve girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla regresyon analizi yapılmış, her iki değişken üzerinde de anlamlı ve pozitif etkilerin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bir diğer önemli sonuç ise; hem elektronik ticaret yapan hem de yapmayan işletmelerin performans düzeylerinin genel olarak yüksek olmasıdır. Ancak elektronik ticaret yapan işletmelerin performansı, yapmayanlara kıyasla daha yüksek düzeydedir. Bu çalışmada elde edilen bulguların, bölgede faaliyet gösteren işletme sahiplerine yol gösterici nitelikte olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The growing importance of electronic commerce has led to significant transformations not only in marketing and sales processes but also in entrepreneurship approaches and performance levels. The digitalization of commercial activities provides businesses with access to broader markets and increased competitiveness, while simultaneously fostering entrepreneurial tendencies such as innovation and opportunity evaluation. Businesses that do not adopt electronic commerce are considered to be at a disadvantage in these areas, which may limit their entrepreneurial potential and overall performance. The primary aim of this study is to examine the relationship between electronic commerce, business performance, and entrepreneurial tendency. The research focuses on enterprises operating in the Hanlar Region within the borders of Bursa, Turkey. Data were collected through face-to-face survey methods. A total of 298 enterprises participated in the study, of which 143 were engaged in electronic commerce, while 155 were not. Statistical analyses including normality testing, regression, and correlation analysis were performed using SPSS v27.0 (IBM). To test the study's hypotheses, the performance levels of the 143 enterprises involved in electronic commerce were evaluated. Additionally, the business performance of enterprises not engaged in electronic commerce was compared to those that were. Within the scope of the study, a comparative analysis was conducted between electronic and non-electronic commerce enterprises. Cronbach's Alpha values were found to be above 0.80 in the reliability tests, indicating high internal consistency and confirming the reliability of the questionnaire forms used. The results of the study revealed a significant relationship between electronic commerce, business performance, and entrepreneurial tendency. Regression analysis showed that electronic commerce has a statistically significant and positive effect on both performance and entrepreneurial orientation. Another key finding is that the performance levels of both electronic and non-electronic commerce enterprises were generally high. However, enterprises engaged in electronic commerce demonstrated higher performance levels than those that were not. These findings are expected to provide useful guidance to business owners operating in the region.