İlkokul öğrencilerinin okul doyumu, fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve STEM kariyer ilgilerinin incelenmesi
Primary school students school satisfied, motivation for science learning and examination of STEM career
- Tez No: 963827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okul doyumu, fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve STEM kariyer ilgileri arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim yılı Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinde bulunan devlet okulunda öğrenim gören 605 (311 kız ve 294 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Fen Öğrenmeye Karşı Motivasyon Ölçeği”,“STEM Kariyer İlgi Ölçeği”ve“Okul Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için pearson momentler korelasyon testi, bağımsız gruplar için t testi, ANOVA ve geriye doğru değişken eleme yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin okul doyumu ile fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve araştırmaya yönelik, performansa, iletişime ve katılmaya yönelik alt boyutları ile orta derece pozitif; işbirlikli çalışma alt boyutu ile ise düşük düzey pozitif ilişki tespit edilmiştir. Öğrencilerin yaşam bilimleri kariyer ilgileri, matematik kariyer ilgileri, araştırmaya yönelik motivasyonları, iletişim motivasyonları ve katılmaya yönelik motivasyonlarının modele anlamlı katkı sağladığı görülmüştür. Bulgulara ilişkin yorumlar alanyazında yer alan çalışmalarla birlikte yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationships between 4th grade primary school students' school satisfaction, motivation to learn science, and STEM career interests in terms of various variables. The study group of the research consists of 605 students (311 girls and 294 boys) studying at the public school in Viranşehir district of Şanlıurfa province in the 2023-2024 academic year.“Personal Information Form”,“Motivation Scale for Learning Science”,“STEM Career Interest Scale”and“School Satisfaction Scale”were used in the research. Pearson moment correlation test, t test for independent groups, ANOVA and backward variable elimination method were used to analyze the data. Students' school satisfaction and motivation to learn science are moderately positive with sub-dimensions of research, performance, communication and participation; A low level positive relationship was detected with the collaborative working sub-dimension. It was observed that students' life sciences career interests, mathematics career interests, research motivations, communication motivations and participation motivations contributed significantly to the model. Comments on the findings were interpreted together with the studies in the literature.