Din felsefesi bağlamında liberal feminizm, kadın ve dini özgürlük
Liberal feminism, women and religious freedom in the context of philosophy of religion
- Tez No: 963830
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Feminizm sistematik olarak ilk defa tarihte 19. yy.‟da Batı dünyasında görünür olmaya başlamıştır. Bu süreç günümüze kadar şekil değiştirerek devam etmektedir. Feminizm kavramını tarihsel süreçte ele alan feminist düşünürler, zaman zaman belli akım ve dalgalarda ayrışmaya gitse de ana hatlarıyla kadınların eşitlikçi, özgür bir dünyada var olması gerektiği konusunda hemfikir olmuşlardır. Liberal feminizm, kadınların erkeklerle eşit haklara ve eşit fırsatlara sahip olması için mücadele veren ilk akım olma özelliğini taşımaktadır. Liberal feminist perspektiften hareket ederek, kadınlar için dini özgürlüğün nasıl yeniden tanımlanması gerektiğini ve dini uygulamaların nasıl etik ve eşitlikçi bir şekilde yorumlanabileceğini üzerinde durulmuş, bu bağlamda ise kadınların dinî özgürlüğünü ve bireyselliklerini korumak için çabaları konu edinmiştir. Toplumların içinde oluşan cinsiyet rollerinin oluşumunda dinin etkisi büyüktür. Bu etki zamanla feminist teolojinin başlangıç noktasını oluşturmuştur. Dini metinlerde var olan ataerkil dil kullanımı, feminist teoloji tarafından yenilikçi ve feminist bir bakış açısıyla yeniden yorumlamasıyla çözümlenebileceği fikrini ortaya atmıştır. Feminist teologlar böylelikle metinlerin yorumlanmasında oluşan kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikçi ortamın son bulacağı üzerinde durmuşlardır. Bu çalışmada, liberal feminizmin temel ilkeleri, dini özgürlük ve kadın hakları arasındaki karmaşık ilişki, dinin kadınların hayatlarındaki merkezi rolü dikkate alınarak incelenmektedir. Liberal feminizm, bireysel özgürlüğü ve eşitliği savunurken, dini özgürlük bireylerin kendi inançlarını özgürce yaşamalarını ve pratik yapmalarını garanti eder. Bu iki kavram birbirini tamamlayıcı görünseler de kadına yönelik ayrımcılığa yol açabilecek dini uygulamalar ve inançlar bağlamında çatışma noktaları ortaya çıkabilir.
Özet (Çeviri)
August 2024, PageFeminism first emerged systematically in the 19th century in the Western world. This process has continued to evolve to the present day. Feminist thinkers, while sometimes diverging into different currents and waves throughout history, have generally agreed on the fundamental principle that women should exist in an egalitarian and free world. Liberal feminism, as the first movement to advocate for women's equal rights and opportunities, has been at the forefront of this struggle. From a liberal feminist perspective, the question of how to redefine religious freedom for women and how to interpret religious practices in an ethical and egalitarian manner has been a central concern. In this context, efforts to protect women's religious freedom and individuality have been the focus. Religion has had a significant impact on the formation of gender roles within societies. This influence has eventually led to the emergence of feminist theology. The patriarchal language found in religious texts has given rise to the idea that a feminist perspective can offer innovative and fresh interpretations. Feminist theologians have thus argued that the unequal environment created in the interpretation of these texts between women and men can be eliminated. This study examines the fundamental principles of liberal feminism, the complex relationship between religious freedom and women's rights, and the central role of religion in women's lives. While liberal feminism advocates for individual freedom and equality, religious freedom guarantees individuals the right to freely live and practice their own beliefs. Although these two concepts may seem complementary, they can create points of conflict in the context of religious practices and beliefs that can lead to discrimination against women.