Kentsel altyapı sistemlerinin performans analizinde görüntü işleme tekniklerinin kullanılabilirliği ve uygulanabilirliği
Availability and applicability of image processing techniques in performance analysis of urban infrastructure systems
- Tez No: 963836
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, kentsel altyapı sistemlerinden biri olan yağmursuyu altyapısı üzerinde önemli baskı oluşturan taşkın riskinin takibine katkı sağlamak amacıyla görüntü sınıflandırma teknikleri ve coğrafi bilgi sistemlerinden (CBS) yararlanılmıştır. Çalışma alanı olarak Denizli ili Gökpınar Barajı çevresi seçilmiş ve bölgedeki kentleşme süreci, farklı yıllara ait Sentinel-2 uydu görüntüleri üzerinden analiz edilmiştir. Uydu görüntüleri, ArcMap ve ENVI yazılımları aracılığıyla hem kontrollü hem de kontrolsüz sınıflandırma yöntemleri ile işlenmiş ve bölgedeki arazi kullanım değişimleri ortaya konmuştur. Tez kapsamında, her iki yazılımın sınıflandırma yöntemlerine göre performansı karşılaştırılmış; kullanıcı deneyimi, işlem süresi ve doğruluk oranları gibi kriterler üzerinden avantajları ve dezavantajları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, görüntü sınıflandırma teknikleri ve coğrafi bilgi sistemlerinin taşkın riski takibi ile kentsel altyapı planlaması süreçlerinde etkin ve uygulanabilir yöntemler olduğu sonucuna ulaşılmış; ayrıca bu alandaki eksiklikler belirlenmiş ve gelecekteki çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, image classification techniques and Geographic Information Systems (GIS) were utilized to contribute to the monitoring of flood risk, which places significant pressure on one of the key urban infrastructure systems—stormwater drainage. The study area was selected as the surroundings of the Gökpınar Dam in Denizli Province, and the urbanization process in the region was analyzed using Sentinel-2 satellite images from different years. The satellite images were processed using both supervised and unsupervised classification methods in ArcMap and ENVI software, and land use changes in the region were identified. Within the scope of the thesis, the performance of classification methods in both software programs was compared, and their advantages and disadvantages were evaluated based on criteria such as user experience, processing time, and classification accuracy. Based on the findings, it was concluded that image classification techniques and GIS are effective and applicable methods for monitoring flood risk and supporting urban infrastructure planning processes. In addition, shortcomings in this area were identified, and recommendations for future studies were provided.