Örgütsel özdeşleşme ve kişi-örgüt uyumunun çevresel örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisi
The effect of organizational identification and person-organization fit on organizational environmental citizenship behavior
  1. Tez No: 963837
  2. Yazar: AYŞENUR KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın amacı örgütsel özdeşleşme ve kişi-örgüt uyumunun çevresel örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırma sürecinde ilk olarak veri toplama aracı oluşturulmuş, verilerin toplanacağı evren ve örneklem tespit edilmiş ve etik kurul başvurusu onayı ile araştırma süreci başlamıştır. Araştırma verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırma anketi araştırma modelinde yer alan değişkenlere ilişkin kavramsal arkaplan incelenerek hazırlanmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği, Kişi-Örgüt Uyumu Ölçeği ve Çevresel Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında kullanılan ölçekler için geçerlik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma anketinde yer alan demografik özelliklerin dağılımı frekans analizi ile açıklanmıştır. Örgütsel özdeşleşme, kişi-örgüt uyumu ve çevresel örgütsel vatandaşlık davranışını ölçmeye yönelik her bir madde için frekans, ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık değerleri hesaplanmış ve araştırma modelindeki değişkenlere ilişkin tanımlayıcı bulgular olarak değerlendirilmiştir. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde örgütsel özdeşleşme ve kişi-örgüt uyumunun çevresel örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemek amacıyla kısmi en küçük kareler yol analizi (PLS-SEM) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ile örgütsel özdeşleşmenin kendine yönelik, iş arkadaşına yönelik ve örgüte yönelik çevresel örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Kişi-örgüt uyumunun ise iş arkadaşına yönelik çevresel örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu ancak kendine yönelik ve örgüte yönelik çevresel örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde etkisine rastlanmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of organizational identification and person-organization fit on organizational environmental citizenship behavior. In the research process, firstly, the data collection tool was created, the universe and sample where the data would be collected were determined and the research process started with the approval of the ethics committee application. The research data were collected with the questionnaire technique. The research questionnaire was prepared by examining the conceptual background related to the variables in the research model. Organizational Identification Scale, Person-Organization Fit Scale and Organizational Environmental Citizenship Behavior Scale were used in the collection of data in the research. Validity and reliability analyses were carried out for the scales used in the collection of data in the research. The distribution of demographic characteristics in the research survey was explained with frequency analysis. Frequency, mean, standard deviation, skewness and kurtosis values were calculated for each item to measure organizational identification, person-organization fit and organizational environmental citizenship behavior and were evaluated as descriptive findings related to the variables in the research model. Partial least squares path analysis (PLS-SEM) was used to test the research hypotheses in order to determine whether organizational identification and person-organization fit have an effect on organizational environmental citizenship behavior. The findings show that organizational identification has a significant and positive effect on organizational environmental citizenship behavior toward self, co-worker, and organization. Person-organization fit has a significant and positive effect on organizational environmental citizenship behavior toward co-worker, but it has no effect on organizational environmental citizenship behavior toward self and organization.