Nöroliderlik ve örgütsel çeviklik üzerine etkisi
The effect of neuroleadership on organizational agility
- Tez No: 963835
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmanın amacı nöroliderliğin örgütsel çeviklik üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırma sürecinde ilk olarak veri toplama aracı oluşturulmuş, verilerin toplanacağı evren ve örneklem tespit edilmiş ve etik kurul başvurusu onayı ile araştırma süreci başlamıştır. Araştırma verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırma anketi araştırma modelinde yer alan değişkenlere ilişkin kavramsal arkaplan incelenerek hazırlanmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında SCARF Nöroliderlik Ölçeği ve Örgütsel Çeviklik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında kullanılan ölçekler için geçerlik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma anketinde yer alan demografik özelliklerin dağılımı frekans analizi ile açıklanmıştır. Nöroliderlik ve örgütsel çevikliği ölçmeye yönelik her bir madde için frekans, ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık değerleri hesaplanmış ve araştırma modelindeki değişkenlere ilişkin tanımlayıcı bulgular olarak değerlendirilmiştir. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde nöroliderliğin örgütsel çeviklik üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemek amacıyla regresyon analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular ile araştırmanın tüm hipotezleri desteklenerek SCARF nöroliderlik modeline dayalı olarak nöroliderliğin örgütsel çeviklik üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the effect of neuroleadership on organizational agility. In the research process, first the data collection tool was created, the universe and sample where the data would be collected were determined and the research process started with the approval of the ethics committee application. The research data were collected with the questionnaire technique. The research questionnaire was prepared by examining the conceptual background related to the variables in the research model. SCARF Neuroleadership Scale and Organizational Agility Scale were used to collect the data in the research. Validity and reliability analyses were performed for the scales used in the data collection in the research. The distribution of demographic characteristics in the research questionnaire was explained with frequency analysis. Frequency, mean, standard deviation, skewness and kurtosis values were calculated for each item of neuroleadership and organizational agility and were evaluated as descriptive findings related to the variables in the research model. Regression analysis was used to determine whether neuroleadership had an effect on organizational agility in testing the research hypotheses. All hypotheses of the study were supported by the findings and it was determined that neuroleadership has a significant and positive effect on organizational agility based on the SCARF neuroleadership model.