Dönüşümcü liderlik stilinin öğretmenlerin işe yabancılaşma düzeyiyle ilişkisi
The relationship between school principals' transformational leadership style and teachers'job alienation
  1. Tez No: 963840
  2. Yazar: BERNA BAĞCIOĞLU ACET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile öğretmenlerin işe yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Karaman il merkezindeki resmi ortaokullarda görev yapan 857 öğretmenden 371'inden elde edilen veriler kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, okul yöneticilerine ilişkin dönüşümcü liderlik algıları ile işe yabancılaşma arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, demografik bilgiler için“Kişisel Bilgi Formu”, veri toplamak amacıyla“Dönüşümcü Liderlik Ölçeği”ve“İşe Yabancılaşma Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, öğretmenlerin işe yabancılaşma düzeylerinin cinsiyet ve eğitim durumuna göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek için bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Mesleki kıdem, okulda çalışma süresi ve okul müdürüyle çalışma süresi gibi değişkenlere bağlı farklılıklar ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Aynı şekilde, öğretmenlerin okul yöneticilerine ilişkin dönüşümcü liderlik algılarının cinsiyet, eğitim seviyesi, mesleki kıdem, okulda çalışma süresi ve okul müdürüyle çalışma süresi gibi demografik faktörlere göre farklılık arz edip etmediğini belirlemek amacıyla da t-testi ve ANOVA analizlerinden faydalanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin araştırılması için Pearson korelasyon analizi gerçekleştirilmiş; dönüşümcü liderlik algısının işe yabancılaşmayı ne ölçüde yordadığını ortaya koymak üzere ise basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin dönüşümcü liderlik algıları ile işe yabancılaşma düzeyleri arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Başka bir ifade ile öğretmenlerin dönüşümcü liderlik algıları arttıkça işe yabancılaşma düzeyleri azalmaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin okul yöneticilerine ilişkin dönüşümcü liderlik algılarının işe yabancılaşmanın anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school principals' transformational leadership behaviors and teachers' levels of job alienation based on teachers' perceptions. Data were collected from 371 out of 857 teachers working in public middle schools in the central district of Karaman during the 2024–2025 academic year. The research analyzed the relationship between teachers' perceptions of transformational leadership exhibited by school administrators and their feelings of job alienation. A quantitative research design was employed, utilizing a Personal Information Form for demographic data, along with the Transformational Leadership Scale and the Job Alienation Scale. An independent samples t-test was used to assess differences in job alienation based on gender and educational status, while a one-way ANOVA was conducted to examine differences by professional seniority, length of service at the school, and duration of working with the current school principal. Similarly, t-tests and ANOVAs were applied to explore variations in perceptions of transformational leadership across demographic variables. Pearson correlation analysis was used to assess the relationships between the key variables, and simple linear regression analysis determined the predictive power of transformational leadership on job alienation. The research revealed a moderate, negative, and statistically significant correlation between teachers' perceptions of transformational leadership and their levels of job alienation. In other words, as teachers' perceptions of transformational leadership increase, their job alienation decreases. Moreover, teachers' perceptions of their school administrators' transformational leadership were found to be a significant predictor of job alienation.