The longitudinal relationship between work-to-familyconflict and child internalizing behaviors: Antecedents,mediators, moderators in a nationwide sample
İşten aileye olan çatışma ve çocukların içe yönelimdavranışları arasındaki boylamsal ilişki: Öncüller,aracılar ve düzenleyicilerle ulusal bir çalışma
- Tez No: 963839
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezin temel amacı, ebeveynlerin işten aileye olan çatışması ile çocukların içselleştirme davranışları arasındaki boylamsal ilişkiyi ulusal bazdaki Türkiye örneklem üzerinden incelemektir. Birinci çalışma ebeveynlerin işten aileye olan çatışmasının öncüllerini araştırmıştır. İkinci çalışma ise ebeveynlerin işten aileye olan çatışması ile 1. sınıftan 11. sınıfa kadar olan çocuklarının içselleştirme davranışları arasındaki boylamsal ilişkiyi her bir ebeveyn için incelemiştir. Ebeveynden algılanan reddedici davranışlar aracı değişken olarak, evlilik çatışması ve sosyal destekler ise düzenleyici değişken olarak alınmıştır. İşten aileye olan çatışmanın öncülleri hiyerarşik çoklu regresyon analiziyle ölçülmüştür. Pek çok demografik, işle ilgili ve iş dışı öncüller ile ebeveynlerin işten aileye olan çatışması arasında bir ilişki bulunmuştur. İşten aileye olan çatışma ile içe yönelim davranışları arasındaki ilişki ise yapısal eşitlik modeli kullanılarak incelenmiştir. Babanın evlilik çatışmasının, aileden ve arkadaştan gelen sosyal desteğin yüksek olduğu modeller anlamlı olmakla birlikte önemli birinden gelen sosyal desteğin yüksek olduğu model trend düzeyinde anlamlıdır. Babanın evlilik çatışmasının ve tüm sosyal destek türlerinin yüksek olduğu durumda durumsal aracılık analizinin etkisi güçlenmiştir. Babanın birinci zamandaki işten aileye olan çatışmasındaki artış çocukların ikinci zamandaki içe yönelim davranışlarındaki artışla çocukların babalarının davranışlarını daha reddedici olarak algılaması ile ilişkilidir. Annenin evlilik çatışmasının ve önemli birinden gelen sosyal desteğin yüksek olduğu durumda modeller trend düzeyinde anlamlıdır. Annenin evlilik çatışmasının ve önemli birinden gelen sosyal desteğin yüksek olduğu durumda durumsal aracılık analizinin etkisi azalmıştır. Annenin birinci zamandaki işten aileye olan çatışmasındaki artış çocukların ikinci zamandaki içe yönelim davranışlarındaki azalmaya çocukların annelerinin davranışlarını daha az reddedici olarak algılaması üzerinden gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis was to investigate the longitudinal relationship between parents' work-to-family conflict and child internalizing behaviors using data from a nationwide Turkish sample. Study 1 examined the antecedents of employed parents' work-to-family conflict at Time 1. Following, Study 2 examined the indirect association between parents' work-to-family conflict at Time 1 and children's internalizing behaviors at Time 2 in grades 1 to 11 for each parent. The mediating role of perceived parental rejection and the moderator roles of marital conflict and social supports were investigated. Antecedents of work-to-family conflict was examined with hierarchical multiple regression analyses. Several demographic, work, and non- work-related antecedents were related to parents' levels of work-to-family conflict. To examine the link between work-to-family conflict and child internalizing behaviors, structural equational modeling was performed. High levels of marital conflict, family, and friend social support of fathers were significant, but high levels of significant other social support showed a trend for fathers. As fathers' marital conflict and all types of social supports increased, the indirect effect became stronger. Increases in fathers' work-to-family conflict at Time 1 were associated with increases in child internalizing behaviors over time, mediated by increases in perceived parental rejection at Time 1. For mothers, the high levels of marital conflict and significant other social support showed a trend, and the indirect effect became weakened. Increases in mothers' work- to-family conflict at Time 1 were associated with decreases in child internalizing behaviors over time, mediated by decreases in perceived parental rejection at Time 1.