Kuazarlarda geniş soğurma çizgilerinin uzun dönemli senkronize değişim analizi
Long-term synchronized variability analysis of broad absorption lines in quasars
- Tez No: 963893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN FİLİZ AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, RM 339 kuazarına ait SDSS-RM kapsamında elde edilen 70 dönemlik tayfsal veri kullanılarak, salma ve geniş soğurma çizgilerinin zamana bağlı değişimi detaylı biçimde incelenmiştir. Öncelikle, C IV, Si IV ve He II salma çizgileri ile süreklilik özellikleri arasındaki korelasyonlar ve içsel Baldwin etkisi araştırılmış; C IV ve Si IV eşdeğer genişliklerinin süreklilik parlaklığıyla güçlü ters orantılı olduğu belirlenmiştir. BAL analizlerinde, hem C IV hem de Si IV soğurma yapılarında belirgin hız değişimleri gözlenmiş ve bu değişimlerin yalnızca profil değişimiyle açıklanamayacak, gerçek bir ivmelenmeye karşılık geldiği gösterilmiştir. Ortalama tayflar ve çapraz korelasyon analizleriyle elde edilen ivmelenme değerleri, RM 339'un literatürde uzun dönemli BAL ivmelenmesi keşfedilen nadir kuazarlardan biri olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle C IV BAL çizgisine ait a_CCF = -5.47^{+1.99}_{-1.82} cm/s² değeri, bugüne dek raporlanmış en yüksek ivmelenme değerlerinden biri olup, bu çalışmanın özgün katkılarındandır. Ayrıca literatürde ilk kez uzun dönemli Si IV BAL ivmelenmesi de bu tezde raporlanmıştır. Hız değişiminin doğrusal değil, zamanla artan bir şekilde gerçekleştiği tespit edilmiş; bu da ivmelenmenin sabit olmadığını, giderek arttığını göstermektedir. Son olarak bulgular, BAL gazlarının hareketinin yalnızca geometrik etkilerle açıklanamayacağını; iyonlaşma durumu gibi fiziksel koşulların da önemli rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the temporal variability of both emission and broad absorption lines (BALs) in the quasar RM 339 is investigated using 70-epoch spectroscopic data obtained through the SDSS-RM program. First, the correlations between the emission lines C IV, Si IV, and He II and the continuum properties were examined, and a strong inverse relationship was identified between the equivalent widths of C IV and Si IV and the continuum luminosity, consistent with the intrinsic Baldwin effect. In the BAL analysis, significant velocity shifts were detected in both C IV and Si IV absorption features, which could not be explained solely by profile variability but were shown to correspond to genuine acceleration. The acceleration values derived from mean spectra and cross-correlation analyses revealed that RM 339 is one of the rare quasars in which long-term BAL acceleration has been discovered. In particular, the C IV BAL acceleration of a_CCF = -5.47^{+1.99}_{-1.82} cm/s^2 stands among the highest values ever reported in the literature, marking one of the original contributions of this work. Furthermore, this thesis presents, for the first time, the detection of long-term Si IV BAL acceleration. The velocity variation was found to follow an increasing trend over time rather than a linear one, indicating that the acceleration is not constant but progressively increasing. Finally, the findings suggest that the motion of BAL gas cannot be explained by geometric effects alone; physical conditions such as the ionization state also play a significant role.