GPS ve GPRS tabanlı geniş alan ağı uygulaması
GPS and GPRS based application for wide area network
  1. Tez No: 200969
  2. Yazar: BURCU DERELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Trafik kazalarında her yıl çok sayıda insan yaralanmakta ve ölmektedir. Kazalarda ölümlerin yaklaşık %30'u ?altın saat? olarak adlandırılan birkaç saat içinde gerçekleşmektedir. Bu çalışmada GPS ve GPRS tabanlı geniş alan ağı kullanılarak yaralılara kısa sürede ve etkin müdahaleyi sağlamaya yönelik bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen uygulama, trafik kazası oluştuğunda kaza bilgilerini kaza konumuna en yakın ve en uygun hastaneye en kısa sürede iletmektedir. Sistem, araç ünitesi ile sunucu ünitesinden oluşmaktadır. Kaza olduğu anda, araç ünitesi araçtaki yolculara ait kimlik bilgileri, tıbbi bilgileri ve GPS teknolojisi ile edindiği konum bilgisini GPRS teknolojisi kullanarak sunucu ünitesine göndermektedir. Sunucu ünitesi aldığı bu bilgiler doğrultusunda kaza konumuna en yakın ve en uygun hastaneye kaza raporunu iletmektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, trafik kazalarında yaralılara erken ve etkin müdahale edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Many people are injured or killed each year in traffic accidents. About 30 percent of deaths in the accidents occur in the first few hours called ?golden hours?. In this study, using GPS and GPRS based wide area network, an application has been developed to reach injured people in the shortest time possible and provide efficient medical intervention. The application developed will send information of on the situation to hospitals which are suitable and nearest to the location of the traffic accident. The system consists of a vehicle unit and a server unit. When an accident occured, the vehicle unit sends identification and medical information on the individuals and position information obtained form the GPS to the server unit using GPRS. The server unit creates an accident report and sends it to hospitals that are suitable and closet to the location of the accident. The results of this study show it is possible to reach traffic accident injuries in a much shorter time than is presently possible and with the efficiency provided with prior medical data.