Effect of probiotic on some biochemical parameters in patients with celiac disease‏‏
Çölyak hastalarında probiyotikin bazı biyokimyasal parametrelere etkisi
  1. Tez No: 963894
  2. Yazar: MAHER MIDHIN SALMAN SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHAD K. Y. AL-DULAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Biyokimya, Actuarial Sciences, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Mevcut çalışma, Al-Sharqat General Hospital / Salah Al-Din / Irak laboratuvarlarında Aralık - 2021 - Nisan - 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi, bu çalışmanın amacı probiyotiklerin etkilerini belirlemek ve etkinliğini araştırmaktı. Çölyak hastalarının beslenmesinden sonra bazı biyokimyasal parametreler. Bu çalışmada, çölyak hastalığının tedavisi için probiyotiklerin (Lacteol fort) etkinliği ve sağlıklı ve enfekte insan kan serumundaki bazı biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisi test edilmiştir. 25) kişi aşağıdaki gibidir: Kontrol, Hastalar Çölyak hastalığı, Lacteol kalesi, Hastalar Çölyak hastalığı+ Lakteol kalesi.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted in the laboratories of Al-Sharqat General Hospital / Salah Al-Din / Iraq during the period from December - 2021 to April - 2022, the aim of this study was to determine the effects of probiotics and investigate the efficacy on some biochemical parameters after feeding of Patients celiac disease. In this study, the effectiveness of probiotics (Lacteol fort) was tested for the treatment of Celiac disease and its effect on some biochemical parameters in healthy and infected human blood serum. The study sample was divided into four groups, each group included (25) person as follows: Control, Patients Celiac disease, Lacteol fort, Patients Celiac disease+ Lacteol fort.