Altı ve yedi yaşındaki çocuklarda fonolojik farkındalık ile teknoloji kullanımı ve ebeveyn tutumu arasındaki ilişki
The relationship between phonological awareness technology use and parental attitude in children aged six and seven
- Tez No: 963900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİL ÖZDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Fonolojik farkındalık, dilin fonetik yapısını tanıma becerisidir. Bu farkındalık, başarılı okuryazarlık kazanımı için önemli ön becerilerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu araştırmada, altı ve yedi yaşındaki çocukların fonolojik farkındalık düzeylerinin; teknoloji kullanımı ve ebeveyn tutumları değişkenleriyle ilişkisisin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada temel ilişkisel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma evreni, İstanbul'da Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmî ilkokullarda birinci sınıfta öğrenim gören 16'sı kız, 14'ü erkek ve yaşı 80-89 ay arası (Ortalama: 84,5 ay, SS= 2,6) olan 30 çocuk ve onların annelerinden oluşmaktadır. Çocukların fonolojik farkındalık düzeylerini belirlemek için Yangın, Erdoğan ve Erdoğan (2010) tarafından geliştirilen ölçek uygulanmıştır. Çocukların teknoloji kullanımını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Teknoloji Kullanım Anketi ile annelerin ebeveyn tutumlarını ölçmek üzere Karabulut Demir ve Şendil (2008) tarafından geliştirilen Ebeveyn Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgularda çocukların fonolojik farkındalık düzeyleri ile teknoloji kullanımı ve ebeveyn tutumu arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Gün içinde 3 saat ve üzeri teknolojiyle vakit geçiren çocukların fonolojik farkındalık düzeyleri, gün içinde 1-2 saat arasında teknolojiyle vakit geçiren çocuklara kıyasla anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Ebeveyn tutumlarından sadece aşırı koruyucu ebeveyn tutumu ile çocukların fonolojik farkındalık düzeyleri arsında pozitif yönde, anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Aşırı koruyucu ebeveyn tutumu arttıkça çocukların fonolojik farkındalık düzeyi arttığı bulgusu elde edilmiştir. Söz konusu bulgular, alanyazın ışığında değerlendirildiğinde fonolojik farkındalık, ebeveynlik tutumu ve teknoloji kullanımı arasındaki ilişkilere yönelik önceki araştırma bulgularıyla büyük oranda örtüşmektedir. Yapılacak yeni araştırmalarda teknoloji kullanımı ve ebeveyn tutumlarıyla ilişkili diğer değişkenlerde daha derinlemesine çalışılması alan için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Phonological awareness is the phonetic trial knowledge of language. This is considered an important construct for successful literacy acquisition. This reading is your six- and seven-book phonological review; It is aimed to target approaches related to the use and behavior of technology. The main relational research method was the research. The study population of the research consists of 30 children, 16 of whom are boys and aged between 80-89 months (84.5 months, SD= 2.6), and their mothers in the first-grade classes of girls' primary schools in Istanbul. For phonological content for children, Yang was designed and raised by Erdogan. It will be introduced by people who will show the technology trainings for children, the training of mothers, the training of mothers on Karabulut Education and the Attitude Scale training. In the findings obtained because of the research, significant relationships were found between children's phonological awareness levels, technology use and parental attitudes. The phonological awareness levels of the children who spent 3 hours or more with technology during the day were significantly higher than the children who spent 1-2 hours with technology during the day. Among the parental attitudes, only a positive and significant relationship was found between the overprotective parental attitude and the phonological awareness levels of the children. It was found that as the overprotective parental attitude increased, the phonological awareness level of the children increased. When these findings are evaluated in the light of the literature, they largely overlap with previous research findings on the relationships between phonological awareness, parenting attitude and technology use. It is important for the field to study more in-depth other variables related to technology use and parental attitudes in future studies.