Çiftler arası cinsel iletişimde açıklık ölçeği: Bir ölçek geliştirme çalışması
Openness in couple sexual communication scale: A scale development study
- Tez No: 963902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MERVE KALINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı çiftlerin birbirleriyle cinsel konularda ne kadar açık iletişim kurabildiklerini değerlendirmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Bu amaçla geliştirilen ölçek formu Türkiye'de yaşayan18-50 yaş aralığında 300 katılımcıya uygulanmıştır. Ölçek geliştirme çalışması kapsamında güvenilirlik analizi ve açımlayıcı faktör analizi 100 kişinin yer aldığı pilot uygulama grubuyla, doğrulayıcı faktör analizi ise 200 kişiden oluşan farklı bir grupla gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS 27 yazılımı kullanılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda, ölçeğin 13 madde ve 1 faktörden oluştuğu görülmüştür. Cronbach Alfa analizi yapılarak iç tutarlığına ilişkin güvenirliği incelenmiş ve sonuç olarak α=0,911 olarak bulunmuştur. Ölçeğin geçerliğini belirlemek üzere doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Analiz sonuçlarına göre, 13 maddelik formun bazı uyum iyiliği değerlerinin beklenen kriterleri karşılamadığı belirlenmiştir. Düşük faktör yüklerine sahip 3 madde ölçekten çıkartılmış ve bazı modifikasyonlar yapılarak DFA tekrarlanmıştır. Ortaya çıkan bulgular ile CİAÖ'nün 10 madde ve tek alt boyuttan oluşan yapısının, geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, uyum geçerliği için benzer konularda üç ayrı ölçeğin alt maddeleri katılımcılara doldurtulmuş ve alınan verilere Pearson ve Spearman Brown korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular sonucunda bu çalışma kapsamında geliştirilen ölçeğin çiftler arası cinsel iletişimde açıklığı geçerli ve güvenilir bir şekilde ölçtüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable measurement tool to assess how openly couples can communicate with each other on sexual issues. The scale form developed for this purpose was applied to 300 participants between the ages of 18 and 50 December living in Turkey. Within the scope of the scale development study, reliability analysis and exploratory factor analysis were carried out with a pilot application group consisting of 100 people, and confirmatory factor analysis was carried out with a different group consisting of 200 people. SPSS 27 software was used for the analysis of the data obtained from the research. As a result of the exploratory factor analysis, it was found that the scale consists of 13 items and 1 factor. Cronbach's Alpha analysis was performed and the reliability of the internal consistency was examined and as a result, α=0.911 was found. Confirmatory factor analysis was performed to determine the validity of the scale. As a result of the analysis, according to the results of the analysis, it was determined that some of the goodness of fit values of the 13-item form did not meet the expected criteria. 3 Items with low factor loads were removed from the scale and DFA was repeated by making some modifications. With the findings revealed, it shows that the structure of the CIAO consisting of 10 items and one sub-dimension can be evaluated as a valid and reliable measurement tool. However, for compliance validity, the participants were filled in the sub-items of three separate scales on similar subjects and Pearson and Spearman Brown correlation analyses were applied to the data obtained.As a result of the findings, it has been revealed that the scale developed within the scope of this study validly and reliably measures openness in sexual communication Decoupled between couples.